Az amerikai elnöknek nem korlátlan a hatalma, a szenátus, a nemzetközi egyezmények, az ENSZ és a NATO is hatással van arra, hogy mit tehet meg - mondta az InfoRádiónak a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese.
Nagy lendülettel fogott hozzá Donald Trump ahhoz, hogy saját képére formálja az amerikai külpolitikát. De egyelőre úgy tűnik, hogy a bírósági rendszer a beutazási tilalom kapcsán erősebb, mint ő, a külpolitikában és a háborúk kapcsán a szenátussal együtt kell működnie.
Az elnök azon az úton indult el, amit a választási kampányban kijelölt önmaga számára. A szabadkereskedelmi egyezmények kapcsán tanúsított magatartása és Izraellel kapcsolatos álláspontja az, amiről a kampányról volt szó. Kína esetében vagy a NATO kapcsán azonban már látható, hogy
a realitás elkezdett kopogtatni az amerikai elnök ajtaján, de úgy tűnik, a felismerés pillanata itt még hátrébb van.
Ugrósdy Márton szerint az EU felett Donald Trump elnöksége alatt nem lesz ott az USA külső, jóindulatú ereje, egyfajta védőernyő, ami az unió összetartását támogatná. Az elemző szerint
"ez lehetőség arra, hogy az EU most eldöntse, hogy mit szeretne, és hogy miként próbálja saját magát meghatározni."
Ő úgy ítéli meg, hogy ez inkább lehetőség, mint kockázat, de vannak, akik kockázatként ítélik meg.
Az amerikai-orosz viszonnyal kapcsolatban kijelentette: nincs sok ok arra, hogy a két ország kapcsolata megváltozzon. Ugyanakkor, bár a média szereti, hogy Donald Trump szimpatizál Vlagyimir Putyinnal, az amerikai elnök köre továbbra is az Oroszországgal szembeni szankciók fenntartásáról beszél.