"Úgy gondolom, határozottan kell neki válaszolnunk" - jelentette ki a francia elnök a hét dél-európai uniós tagállam csúcstalálkozójának szünetében, néhány órával amerikai kollégájával folytatandó első telefonbeszélgetése előtt.
"Úgy vélem, amikor az amerikai elnök nyilatkozataiban Európáról beszél, és jelzi, hogy a Brexit más országok számára is minta lehet, válaszolnunk kell neki" - jelentette ki Hollande.
"Amikor az Egyesült Államok elnöke az éghajlat kapcsán (a klímaváltozás elleni) megállapodás hasznát vonja kétségbe, válaszolnunk kell neki"- tette hozzá.
Hollande bírálta a gazdaságok destabilizálásával fenyegető protekcionista intézkedéseket, és azt is, hogy Trump elutasítja a menekültek befogadását.
Donald Trump pénteken Theresa May brit kormányfővel találkozva a Brexit iránti lelkesedését hangoztatta, és üdvözölte a Washington és London közötti "különleges kapcsolatot".
A hét ország lisszaboni csúcstalálkozójának napirendjén hivatalosan nem volt szó a washingtoni radikális változásról, sem a hollandiai, franciaországi és németországi választási esélyekről, de kétségkívül rányomták bélyegüket a tanácskozásra.
Trump beiktatása óta Európa "egyedül van" - figyelmeztetett Jeroen Dijsselbloem, az euroövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport vezetője, holland pénzügyminiszter.
A szeptemberi athéni első találkozóhoz hasonlóan a hét ország vezetői a költségvetési szigor enyhítéséről és a menekültek befogadása terhének elosztásáról tanácskoztak.
A Földközi-tengeri uniós tagországok csúcstalálkozóján - amelyen Görögország, Málta és Ciprus is részt vesz, várhatóan zárónyilatkozatot fogadnak el, amelyben "erős és egységes" Európai Uniót sürgetnek, és a kontinens gazdaságának fellendítését szorgalmazzák.