A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) várhatóan a +383-as hívószámot osztja majd ki Koszovónak. Az országban, amely nyolc évvel ezelőtt kiáltotta ki függetlenségét, mindeddig monacói, szerb és szlovén országhívószámok működtek. A koszovói kormány szerint 1999 óta mintegy 200 millió eurót költöttek arra, hogy más országok nemzetközi hívószámait használhassák.
Az országhívószám kérdéséről évek óta folytak megbeszélések Koszovó és Szerbia között az Európai Unió közvetítésével. A megállapodás értelmében - cserébe azért, hogy Belgrád beleegyezik a saját koszovói nemzetközi hívószám bevezetésébe - a szerbiai Telekom koszovói leányvállalata működtetheti hosszú távon a vonalastelefon-hálózatot Koszovóban, illetve egy ideiglenes - két évre szóló - megbízást kap egy koszovói mobilszolgáltató fenntartására is.
A koszovói hívószámmal kapcsolatos megállapodásról Tanja Miscevic, az EU-val folyó csatlakozási tárgyalások szerbiai vezetője derűlátóan nyilatkozott hétfőn. Úgy vélte, ezek után jó esély van arra, hogy Brüsszel még az év vége előtt három újabb fejezetet nyisson meg a csatlakozási tárgyalásokon.
A szerb csatlakozási folyamatot eddig jelentősen hátráltatta, hogy Szerbia nem ért el megfelelő eredményeket a Koszovóhoz fűződő kapcsolatok normalizálásában.
Koszovót 112 állam ismeri el független országként, de nem tagja az ENSZ-nek a függetlenségét el nem ismerő Szerbia, Oroszország, Kína és egyes EU-tagállamok ellenkezése miatt.