Miután a politikailag tapasztalatlan Donald Trump bekapcsolódott az amerikai elnökválasztási kampányba, gyakran merült fel a kérdés: mit szabad az amerikai elnöknek, s mit nem. A választ öt pontban lehet összefoglalni:
- Az amerikai elnök nem üzenhet háborút, ez a kongresszus feladata. Küldhet azonban harci egységeket idegen országokba, amennyiben az Egyesült Államok biztonsága szempontjából szükségesnek mutatkozik. Ebben az esetben, legkésőbb kilencven nap elteltével, kérnie kell a kongresszus jóváhagyását.
- Az amerikai elnök a világ legerősebb hadseregének a főparancsnoka. Ő az egyetlen, aki elrendelheti atomfegyverek bevetését és a szükséhes kódokkal is rendelkezik. Ugyanakkor a védelmi miniszter és a vezérkari főnök ezt bizonyos körülmények között megakadályozhatja.
- Az amerikai elnök törvényjavaslatokat terjeszthet be, de meg is vétózhatja a szenátus és a képviselőház által beterjesztett törvényeket. Ebben az esetben kétharmados többséggel felülbírálható. Amennyiben vita robban ki, az elnöknek nincs joga feloszlatni a parlamentet és új választásokat kiírni. A viszályt azonban korlátok között lehet tartani, mivel a konzervatívok a keddi választáson nem csak megőrizték többségüket a képviselőházban, de meglepetésre a szenátusban is a legerősebbek maradtak.
- Az elnök kinevezi a legfelső bírákat, akiknek nagy befolyásuk van politikai és társadalmi irányelvek megformálására. Az elnök döntésére azonban a szenátusnak áldását kell adnia.
- Az amerikai elnök kegyelemben részesíthet bebörtönzetteket vagy enyhíthet büntetésükön.