A parlamentben többséget alkotó ellenzéki Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) az ország 23 szövetségi államában és a fővárosban, Caracasban demonstrált szerdán, követelve a nemzeti választási tanácstól, hogy gyorsítsa fel a Maduro visszahívását célzó referendum kiírásához vezető folyamatot. Az ellenzék szerint a demonstrációkon tízen megsebesültek, miután ellentüntetők megdobálták őket.
A venezuelai választási hatóságok korábban október végére tűzték ki a népszavazáshoz szükséges második aláírásgyűjtési kampányt, amivel a jövő évre odázhatná el a kormány a referendumot. A mély gazdasági és politikai válságba süllyedt Venezuela politikai ellenzéke számára rendkívüli jelentőségű az időzítés. Ha 2017. január 10. előtt rendeznék meg a népszavazást, és az Maduro menesztését eredményezné, a törvények értelmében előre hozott elnökválasztásra kerülne sor, amelyen a jelenlegi állás szerint a szocialisták ellenzéke aratna győzelmet. Ha ugyanis később zajlana le a referendum hasonló eredménnyel, csupán annyi történne, hogy az alelnök venné át a venezuelai államfő székét egészen megbízatása 2019-es lejártáig.
Socorro Hernández, a választási tanács igazgatója azt mondta, hogy a választási hatóságok kedden ismertetik a részletes menetrendet a népszavazási folyamatról.
Az ellenzéki demonstrációkra válaszul a Maduro mögött álló szocialista párt (PSUV) hívei is felvonultak szerdán a "béke védelmében" és az ellenzéknek - szerintük - az ország destabilizálását célzó erőfeszítései elleni tiltakozásul.
Maduro bírálta a szerinte erőszakot szító ellenzéket, és egyúttal bejelentette, hogy országa 25 millió dollár (mintegy 6,9 milliárd forint) értékben fog fegyvereket és egyéb felszerelést vásárolni a rendőrség számára. Az ügyészség adataiból kiderül, hogy Venezuelában tavaly 100 ezer lakosra 58,1 gyilkosság jutott, miközben a világon átlagosan 8,9.
Henrique Capriles ellenzéki vezető és kétszeres elnökjelölt közben arról számolt be, hogy helyi idő szerint szerda este, a Venezuelához tartozó és a turisták körében egykor népszerű Margarita sziget repülőterére érkezve egy csuklyás, fegyveres kormánypárti banda meg akarta akadályozni, hogy ő és mások leszálljanak a repülőgépről. "Maduro, te gyáva. Fegyveres bandát küldtél értem Margarita repülőterére!" - írta felháborodva Twitter-üzenetében Capriles az elnököt téve felelőssé a történtekért. Mint közölte, három órán át nem tudta elhagyni a repteret.
A venezuelai gazdaság az ország legfőbb bevételét jelentő kőolaj árának zuhanásával egy időben mélyrepülésbe kezdett. A dél-amerikai állam három éve gazdasági recessziótól és három számjegyű - a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által idén 720 százalékosra jósolt - inflációtól szenved, az alapvető fogyasztási cikkek hiánya mellett az üzletek előtt kialakuló hosszú sorok is felbőszítették a 30 milliós lakosú Venezuela polgárainak többségét.
Múlt csütörtökön százezrek - ellenzéki források szerint legalább egymillióan - vonultak Caracas utcáira, hogy tüntessenek Maduro ellen és kikényszerítsék az elnök eltávolítását célzó népszavazás kiírását.