Rick Scott, Florida republikánus kormányzója közleményében "szívszorítónak" nevezte a első, kórosan kisfejű baba megszületéséről szóló hírt, és azonnal felkérte a szövetségi egészségügyi szakembereket, hogy egyeztessenek a floridai orvosokkal, hogy a várandós nők milyen óvintézkedéseket tegyenek.
A beteg kisbaba édesanyja haiti asszony, aki kifejezetten azért érkezett az Egyesült Államokba, hogy itt adjon életet a gyermeknek. A floridai egészségügyi hivatal már kedden jelezte: a család részesül a fejlődésben visszamaradott gyermekek számára létrehozott floridai egészségügyi program segítségéből.
Az Egyesült Államokban eddig összesen négy olyan gyermek jött világra, akinek a zikafertőzés miatt kórosan kicsiny a feje. Valamennyi esetben Latin-Amerikában és a karibi térségben jártak - vagy éltek - az édesanyák. Az Egyesült Államokban ugyanis eddig még nem terjedt el a fertőzés.
A floridai kormányzó - amiatti elkeseredettségében, illetve felháborodásában, hogy a szövetségi törvényhozásban még mindig nem született döntés a zikavírus elleni küzdelemre szánt pénzekről - saját hatáskörében kedden felhatalmazást adott 26,2 millió dollár felhasználására az állam katasztrófa-elhárítási alapjából. A cél: féken tartani és megelőzni a vírus terjedését.
Kedden a washingtoni szenátusban a demokrata párti politikusok, köztük Bill Nelson, floridai szenátor is, megtorpedózták a republikánus szenátorok javaslatát 1,1 milliárd dollár megszavazására a zikavírus elleni harcra.
A demokraták azzal érveltek, hogy a republikánus javaslat salátatörvényként ment volna át, és tartalmazta az abortusz jogát elismerő "Planned Parenthood" nevű civil szervezetnek nyújtandó támogatás szigorítását, illetve csökkentését és a növényvédő szerek alkalmazásával kapcsolatos előírások megváltoztatását is. A republikánusok egyik floridai képviselője, Vern Buchanan közleményében válaszul leszögezte: "a demokraták a közegészségügy elébe helyezik a politikát". Közben kedden két helyen folyó tudományos kísérletekről tettek közzé biztató információkat.
A wisconsini egyetem kutatói rézuszmajmokkal végeznek kísérleteket, amelyekről bejelentették, hogy közel állnak a zikavírus hatásmechanizmusának megfejtéséhez.
A Harvard kutatócsoportja pedig azt hozta nyilvánosságra, hogy a zikaláz ellen kifejlesztett kísérleti vakcina egerekben hatásos, nemsokára megkezdik az emberi kísérleteket is.