Az ügy előzménye, hogy vasárnap hatalmas információtömeg került nyilvánosságra volt és jelenlegi politikai vezetők, üzletemberek, hírességek, neves sportolók, valamint bűnözők titkos offshore üzleteiről az ügyvédi irodától, amely számos országban székhellyel bíró, névtelen offshore vállalatokat ad el ügyfelei számára. A több százezer céggel kapcsolatos adatokat egy titkos forrás szivárogtatta ki a Süddeutsche Zeitung című német lapnak.
Fonseca kijelentette, hogy külföldi szerverről indított informatikai támadás áldozatai lettek, és az ügyben feljelentést tettek. Szerinte az egész botrányban egyetlen bűncselekmény történt, a cégük elleni hackertámadás és ennek révén információk kiszivárogtatása tőlük, egyébiránt az ügyvédi iroda minden üzleti lépése legális. Méltatlankodott amiatt, hogy a kiszivárogtatott adatok nyilvánosságra hozói az iroda legnevesebb ügyfeleire koncentrálnak, semmibe véve utóbbiak magánéletét. Úgy vélekedett: a világ már szemmel láthatóan kész elfogadni, hogy a magánélet nem része az ember jogainak.
Az offshore-botrány központjában álló cég társalapítója szerint a Mossack Fonseca sosem semmisített meg dokumentumokat, vagy nyújtott segítséget adókerülésben, pénzmosásban.
Az offshore cégek jelensége nem új, és ha nem illegálisan megszerzett vagyonokat mozgatnak, akkor nem is jogellenesek. A Mossack Fonsecához hasonló irodákhoz általában a nagyarányú anyaországi nyereségadók elkerülése miatt fordulnak a befektetők: az általuk eladásra kínált, adóparadicsomokban működő offshore vállalatok megvásárlásával és esetleges feltőkésítésével a befektetők nagyobb nyereséget tudnak realizálni, mint anyaországukban.