Az Ipsos MORI közvélemény-kutató intézet legújabb felmérése érdekes eredményt hozott: a britek közel ötven százaléka azt kívánja, hogy ha a nép többsége júniusban a kilépési folyamat elindítására szavaz, akkor David Cameron miniszterelnök, aki a bent maradás, és az Európai Unió belső megreformálása mellett tört lándzsát - mondjon le.
Az Ipsos Mori közvélemény-kutató által megkérdezettek 48 %-a szerint kellene leköszönnie kormányfői tisztéről David Cameronnak a júniusi népszavazás után, ha a szavazók, az ő érvei ellenére, a Brexit, azaz Nagy-Britannia uniós tagságának a feladása mellett döntenének.
A kormányzó Konzervatív Párton belüli helyezkedés is színezi ezt a felmérési eredményt. A londoni polgármester, az olykor excentrikus Boris Johnson nem titkolja, hogy szívesen lépne régi barátja és iskolatársa, David Cameron helyére, és ha valóban leszavazza a nép a miniszterelnök bent maradási óhaját, akkor hatalmi harc indulhat el konzervatív párti berkekben.
Néhány napja a parlamentben felállt Richard Burgon ellenzéki, labour képviselő és kertelés nélkül szegezte a kérdést David Cameronnak: "Ha kilépésre szavaz a nép, mit tesz a miniszterelnök, lemond? Igen vagy nem?" A válasz azonnali és határozott "nem" volt, amit a kormányfő hívei harsogó éljennel nyugtáztak.
A Brexit pártolóinak tábora azonban februártól márciusig erősödni kezdett. 36 %-ról 41 %-ra nőtt, ami még mindig kevesebb, mint a bent maradást pártolók 49 %-os szavazótömege. Egy másik felmérés szerint hétről hétre egyre többen eldöntik, hogy miként fognak szavazni; a jogosultak 64 %-a állítja, hogy már tudja, hová fogja tenni az ikszet a szavazócédulán.
A bent maradás híve Nicky Morgan közoktatási miniszter, aki legutóbb arról beszélt, hogy ha Anglia kilép, akkor "egy egész nemzedék kerül bizonytalanságba", amíg az ország új kereskedelmi egyezményekről tárgyal és keresi a helyét.
Közben a Brexit-pártiak is kirukkoltak valamivel: egy dossziéval, ami ötven ismert bűnöző: gyilkosok és pedofilek nevét taralmazza. "Ezek jöhetnek be Angliába minden korlátozás nélkül" - mondják a Brexitesek -, ha fennmarad a szabad határátlépés uniós tagsággal járó joga. Persze, a britek nem csatlakoztak a schengeni egyezményhez, tehát nem olyan könnyű bárkinek bejutni a szigetországba.