Aggasztó, és kifejezetten az elnöki utódlással kapcsolatos jelenség, hogy az utóbbi időben az oroszországi erőszakszervezetek között aktív, és már-már nyílt harcig fajul a versengés - mondta az InfoRádiónak a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa azzal kapcsolatban, hogy nemrégiben az orosz legfőbb ügyész, Jurij Csajka úgy nyilatkozott: "A bűnözés új hulláma csapott le Oroszországra".
Deák András szerint a Putyin-korszakban nem csökkent jelentősen a bűnözés, ám a rendszernek elemi érdeke volt, hogy azt az imázst keltse: konszolidálta a helyzetet.
A kilencvenes évek eleji mészárlási hullám megismételhetetlen - közölte az Oroszország-szakértő, hozzátéve: a Putyin elnöksége idején is voltak a maffiához köthető merényletek, amelyekben magas rangú személyeket - így az orosz jegybank alelnökét, állami hivatalnokokat, gyárigazgatókat - öltek meg.
A maffia továbbra is jelen van az egyik legnagyobb orosz "iparágban", az embercsempészetben, és nem sikerült a szervezett bűnözéstől megtisztítani a kiskereskedelmet sem - magyarázta Deák András.
A Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa elmondta: a maffiaszervezetek rendvédelmi, közrendi feladatokat hatékonyabban végeznek, mint a hivatalos állami szervek. A Putyin-rezsimnek ugyanakkor sikerült elérnie, hogy a nagyiparban, olaj- vagy bányatársaságoknál visszaszorulóban van a korrupció.
A Putyin-érában egyértelműbbek lettek a kilencvenes években még ellentmondásoktól hemzsegő jogszabályok is, nehéz azonban azok betartatása - közölte az Oroszország-szakértő.
"Oroszországban a könyvvizsgálói tevékenységet még mindig maszkos, géppisztolyos figurák végzik: fizikailag nem lehet hozzájutni a számviteli könyvekhez enélkül" - fűzte hozzá Deák András.
Hanganyag: Torda Júlia