Borzalmas gyilkosságok jeleire bukkantak a brit rendőrök a Nagy-Britanniához tartozó Jersey szigetén szombaton. Azóta teljes erővel dolgoznak a hatóságok a Haut de la Garenne nevű egykori intézet befalazott pincéjének feltárásán és a
rendőrkutyák már hat helyen jelezték, hogy emberi maradványokat rejthet a viktoriánus épület és a körülötte elterülő park.
A St Martin-i ház bentlakásos állami fiúnevelő intézetnek épült 1867-ben. 1957-től lányokat is befogadtak. Az otthonban gyakran megfordult a Jersey réme néven elhíresült Edward Paisnel, akit 1972-ben 13 rendbeli nemi erőszak és szodómia bűntette miatt harminc év börtönre ítéltek. A hatvanas években ő volt ott a Mikulás.
Az intézetet 1986-ban bezárták. Nagyjából öt éve csontok kerültek elő az ingatlan területéről. Azokat állati maradványnak gondolták, és "most szívesen megvizsgálnánk újra, de már elvesztek" - nyilatkozott Lenny Harper, a nyomozás vezetője.
2004-ben ifjúsági szálló nyílt az épületben és a pincét elzárták egy vastag betonfallal. Két évvel később aztán egy másik - ugyancsak állami intézményeket érintő - gyermekbántalmazási ügy szálai a Haut de la Garenne-hez vezettek.
Egy évig tartó titkos nyomozás után tavaly novemberben a rendőrség a nyilvánossághoz fordult. Mostanáig csaknem 140 személyt hallgattak ki tanúként, negyvenet pedig gyanúsítottként. Az utóbbiak többsége "elismert személyiség a szigeten, és felelős pozíciót töltöttek be a nevelőotthon vezetésében" - mondta Harper.
A tanúvallomások kiskorúként rendszeresen átélt megaláztatásról, testi fenyítésről és nemi erőszakról szólnak. A legtöbb történet a hatvanas-hetvenes évekből származik. "Nehéz elképzelni borzalmasabb bűntetteket azoknál, amelyeket a tanúk elmondása szerint az otthonban ellenük naponta elkövettek" - mondta a nyomozás vezetője. Az ügynek eddig egy vádlottja van, de a szombaton talált csonthoz nincs köze.
A helyszínt a múlt héten kezdték el szisztematikusan átvizsgálni. A koponyacsont elemzése, illetve a kutatás az épületben és körülötte még két hétig eltarthat. A nyomozók közben átnézik az utóbbi ötven évben eltűnt gyermekekkel kapcsolatos iratokat is.
Az alig 90 ezer lakosú sziget a La Manche-csatornán brit protektorátus széleskörű önállósággal. Saját kormánya van, az egyik legnagyobb úgynevezett offshore pénzügyi központ a világon. Rendkívül kedvező adórendszere vállalkozások, illetve gazdag és híres magánszemélyek tömegét vonzza. A másik húzóágazat a turizmus.
Stuart Syvret volt egészségügyi és szociális miniszter szerint a miniállam vezetése előtt korántsem volt ismeretlen, hogy mi is folyik az otthonban. A gyermekek bántalmazása a második világháborútól kezdve bevett gyakorlat volt az intézetekben, a kormányzatban pedig az adóparadicsom és kedvelt üdülőhely hírnevének védelmében "a palástolás és az elhallgatás kultúrája alakult ki"- mondta a volt miniszter.
Elmondása szerint azért váltották le tavaly, mert vizsgálatot indított, feltárta, hogyan mondott csődöt az állami intézményrendszer, és kényelmetlen kérdéseket kezdett feltenni.
Frank Walker kormányfő visszautasította az egykori kormánytag állításait. "Legfőbb kötelességünk biztonságos körülményeket teremteni a gyerekeknek, és Jersey-n ma nincsenek is veszélyben a gyerekek. Világos, hogy ez talán nem mindig volt így, de minden erőnkkel segítjük a nyomozást, hogy a rendőrség kézre kerítse a felelősöket" - mondta Frank Walker.