Komolyabb döntések híján kevesebb összecsapás lesz 2008-ban

Infostart
2007. december 28. 10:32
Elnökválasztások bolygathatják meg az Egyesült Államok és Oroszország életét 2008-ban. Az Economist szerint az amerikai elnök béna kacsává válhat a jövő év végi voksolásig, Oroszországban pedig az állam stabilitása függ a 2008. márciusi választástól.

Az amerikai törvényhozás irányítását 2007-ben átvették a demokraták, az amerikai elnökválasztási kampány élessé válása miatt pedig a republikánusok is lökik el maguktól az elnököt, függetlenítve magukat a 2001 óta tartó Bush elnökség kudarcaitól.

Jövőre minden figyelem a jelöltekre, az ígéretekre, az egészségügy rendbetételére és az iraki szerepvállalásra vetül, George Bushnak azonban van még egy éve.

Az Economist szerint tökéletes lesz az elnök bénultsága a regnálása utolsó évében, maradandót legföljebb a külpolitikában tudna alkotni, a körülmények miatt viszont erre nincs sok esély. Ezek főként az idei bevándorlási reformkísérlet elbukásában, az egészségügy átalakításának kudarcában és az Irak-politikában gyökereznek.

A brit hetilap viszont úgy véli, így a 2008-as év egyik előnye lehet, hogy komolyabb politikai döntések híján kevesebb lesz az összecsapás is.

Mosolyoffenzíva

Mosolyoffenzíva várható az elnök és a külügyminiszter részéről a transzatlanti kapcsolatok alakításában, amelynek táptalajt adhat az Amerika barát Nicholas Sarkozy francia elnökké választása.

Az Economist szerint Irán lesz a kulcsa annak, hogy milyen lesz Bush utolsó elnöki éve.

Hasonlóan bizonytalan a helyzet Oroszországban is, ahol a brit hetilap a politikai stabilitás csökkenését várja a márciusi elnökválasztástól. Vlagyimir Putyinnak az alkotmány szerint tavasszal távoznia kell a Kremlből, de az alaptörvény azt elvben nem zárja ki, hogy rövid pauza után visszatérjen az elnöki székbe.

Csúcsára állított piramis

Kockázatos azonban Putyinnak túlságosan elzárkóznia a rövid szünet alatt, az elnök így várhatóan miniszterelnök lesz egy ideig - véli a hetilap. Bár az elnök most szinte a teljhatalmú vezetője Oroszországnak, az Economist szerint Putyin egy stabilnak tűnő, de valójában a csúcsára állított piramist épített ki nyolc év alatt, amit képes megbolygatni egy hozzá hű stróman is, mégpedig úgy, hogy elbizonytalanítja a hatalmat kiszolgáló üzleti kört.

A lap azt írja, esetleges miniszterelnökségének másik veszélye, hogy Putyinnak kormányfőként vállalnia kell a felelősséget az általa kiépített rendszer hibáiért. Az Economist szerint 2008-ban dominánssá válik Oroszországban a most is meghatározó nacionalizmus.

Szerző: Nagy Tamás


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást