"Ez lesz a legátpolitizáltabb olimpia 1980 óta"

Infostart
2007. december 28. 08:54
Az Economist szerint a jövő évi nyári olimpia jó alkalom arra, hogy Kína bizonyítson ország-világ előtt. A brit hetilap a jövő évi várakozásokat összegző kiadványában külön mellékletben elemzi Kína várható és várt 2008-as lépéseit.

Az Economist szerint csalódni fognak azok, akik azt hiszik, hogy a jövő évi pekingi olimpia jelentősen és gyorsan javít majd Kína nemzetközi megítélésén. Az ország már jelen van a világ színpadán, de még háttal áll a közönségnek - fogalmazott nemrég találóan az egyik kínai diplomata.

A brit hetilap szerint Kína valószínűleg azért kapta meg a rendezés jogát, hogy a nagy nemzetközi figyelem hatására visszafogja az emberi jogi visszaéléseket. Lehet, hogy ez bekövetkezik, de nem az olimpia miatt - vonja le a következtetést az Economist.

Kína mindenesetre egyre pozitívabb képet sugároz magáról a világ országai felé. Csökkent például a kereskedelem a latorállamokkal, és ugyan vállalhatatlan, de mégis pozitív klímatervet dolgozott ki a közelmúltban.

Az egész világ Kínára figyel

Az olimpiai felkészülés ugyanakkor idegessé is teheti Kínát, az addig hátralévő bő félévben ugyanis a világ Kínára figyel majd, így előtérbe kerülhetnek a rossz minőségű termékek, az Afrika-politika, Tibet és Tajvan ügye is. "Ez lesz a legátpolitizáltabb olimpia 1980 óta" - jegyzi meg a lap. Külföldi aktivisták és tengerentúli kínaiak özönlenek majd Kínába tüntetni.

Az olimpia mellett ugyanakkor jelentős változások várhatók a gazdaságban is. Az Economist úgy véli, a világ 2008-ban jobban megismeri a kínai vállalatok nevét. Az Air China, a Li Ning sportszergyártó, a Lenovo számítógépgyártó cég, a Chery autóexportor mind betörhet a világpiacra - írja a lap.

A Patkány éve ígéretes

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban az Economist azt írja, 2008 a Patkány éve lesz, ami ígéretes Kína számára. A lendület jövőre is kitarthat, az viszont már kérdéses, hogy utána a kínai lufi kipukkan, vagy bizonyos politikai döntések hatására lassulva ugyan, de folytatja az előretörést.

Az infláció veszélyezteti Kína versenyképességét, a termelékenység azonban továbbnövekedhet. A nagy ütemben növekvő gazdaság munkaerőhiányt okoz, ezért Kínának rugalmasabbá kell tennie munkaerőpiacát, hogy tudja tartani a lépést saját magával.

A lap szerint Kínának adócsökkentéssel és a közkiadások növelésével kellene kezdenie a 2008-as évet, ez felszabadíthatná az óriási belső keresletet.

Hanganyag: Nagy Tamás


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást