Húszéves mélyponton a reálbérek

Infostart
2007. szeptember 24. 12:56
Németországban 20 év óta nem volt olyan alacsony a reálbérek szintje, mint manapság. A gazdasági fellendülésből a munkavállaló réteg alig, vagy csak szerény mértékben részesedik - állapítja meg a berlini kormány megbízásából készült átfogó felmérés.

Az állam példátlanul magas adók és más járulékok beszedésével gyakorlatilag lenullázza a dolgozó réteg ismételt fizetésemeléseiből szármató többletbevételt.

Erre a megállapításra jut a berlini munkaügyi minisztérium legújabb felmérése, amelyből egyértelműen kitűnik, hogy a németek jelenlegi reálbére gyakorlatilag az 1986-os szintnek felel meg.

Az adók és más járulékok levonása után az évi átlagbér 20 évvel ezelőtt 15.785 eurónak felelt meg, tavaly pedig 15 845 euró volt.

Átlagosan egy-egy munkavállaló évi adója tavaly 9290 eurót tett ki, míg 1986-ban alig haladta meg az 5600 eurót.

Más szóval két évtized alatt a bruttóbérből történő levonások 66 százalékkal nőttek, viszont a bruttófizetések emelkedése ugyanezen időszakban még az 50 százalékot sem érte el.

A kedvezőtlen kép kialakulásában jelentős szerepet játszik az infláció is, ugyanis az elmúlt 5 év során a fizetések átlagos növekedése alig érte el a 4 százalékot, miközben a drágulás üteme több mint 7 százalék volt.

A német szakszervezeti szövetség elnöke aggasztónak nevezte a folyamatot és sürgős intézkedéseket sürgetett az alacsony fizetésű polgárok helyzetének javítására.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást