Így csalnak a választásokon

Infostart
2007. szeptember 20. 15:56
Szavazatvásárlás, kettős szavazás, jegyzőkönyv-hamisítás - azt gondolnánk, hogy ezek csak a fiatal demokráciákban fordulnak elő. De nem így van, még az Európai Unió illetékesei is azzal bajlódnak, hogyan előzzék meg a választási csalásokat.

A választási csalásokat teljesen kiszűrni még a régi demokráciákban sem lehet - ez a legfontosabb tanulsága az Európai Választási Szakértők Szövetsége strasbourg-i konferenciájának.

Tóth Zoltán, a szervezet főtitkára az InfoRádióban azt mondta: a leggyakoribbak a jegyzőkönyv-hamisítások, a szavazatvásárlás és a kettős szavazás, amely még az Európai Parlamenti választásokon Nyugat-Európában is előfordul.

A választási jegyzőkönyvvel sem csak Magyarországon éltek már vissza. A módszer lényege, hogy valaki, sőt, egyszerre sokan csak azért jelentkeznek be egy másik lakcímre, hogy ott adhassák le a szavazatukat.

Nyugat- és Kelet-Európában is előfordult már, hogy valaki hamisított szavazólapokat vitt be magával a fülkébe, így próbált meg egyszerre több voksot leadni - folytatta a felsorolást Tóth Zoltán.

Általános jelenség a kampánypénzekkel elkövetett csalás, ez sem csak a magyarokra jellemző - mondta a szakértő. Ez annyit tesz, hogy a pártok tudatosan áthágva a törvényt tisztességtelen bevételekre tesznek szert, és ezt gyakran szavazatvásárlásra használják fel. Mint mondta, egy voks ára általában 10 és 100 euró között mozog.

A szakértő szerint a választási csalásokat teljesen megelőzni nem lehet, azonban mindent meg kell tenni a kiszűrésükre. Az Európai Unióban jelenleg is folyik egy vita arról, hogyan szüntethető meg az Európai Parlamenti választásokon a kettős állampolgárok kettős szavazása. Sokan megteszik ugyanis azt, hogy miután leszavaztak az egyik "hazájukban", átsétálnak a határon és a másikban is voksolnak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást