Slota: Börtönbe a trianoni szerződés és a Benes-dekrétumok megkérdőjelezőivel

Infostart
2007. augusztus 10. 09:46
A Szlovák Nemzeti Párt készülő törvénytervezete alapján büntetőjogi felelősségük lenne azoknak a szlovák állampolgároknak, akik kétségbe vonják Trianon és a második világháború utáni európai elrendezés érvényességét. A köztársaság védelméről szóló törvényjavaslat rövidesen a törvényhozás elé kerül.

Ján Slota szerint annak, aki a II. világháború utáni európai rendezést kétségbe vonja, börtönben a helye.

A Szlovák Nemzeti Párt elnöke sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy ha a Magyar Koalíció Pártja szeptemberben valóban benyújtja a pozsonyi parlamentbe indítványát a Benes-dekrétumok következményeként kitelepített szlovákiai magyarok morális és jelképes kárpótlásáról, akkor a pártja ellenjavaslatot terjeszt be azoknak a szlovákoknak a kártérítéséről, akik átélték Horthy Miklós fasiszta Magyarországának dél-szlovákiai megszállását.

Slota szerint ezreket, számos esetben egész családokat végeztek ki azokban az években, idős asszonyokat a szomszédaik akasztottak fel a lámpavasakra, és a magyar félnek mindezekért a tettekért bocsánatot kellene kérnie. "A Magyar Köztársaság a szlovákok sérelmeit akkor sem tudná orvosolni, ha még további két évezredig fennállna" - jelentette ki.

Anna Belousová, a párt alelnöke úgy véli, a magyarok máig nem tudják feldolgozni a második világháború végeredménye miatti traumájukat, míg Szlovákia az antifasiszta felkelésnek is köszönhetően a győztesek táborába tartozott. A politikus szerint a magyarországi politikai elit szeretné elérni Trianon revízióját, de ezeket a törekvéseiket ők nem terjeszthetik elő, ezért a határon túli magyar kisebbség képviselőivel végeztetik el ezt a feladatot, jelentős politikai nyomást gyakorolva rájuk.

Belousová erkölcstelennek nevezte, hogy Csáky Pál, az MKP elnöke a holokauszt áldozataihoz hasonlította a Benes-dekrétumok kárvallottjait, és ezzel megsértette a vészkorszak áldozatait.

Mindkét, magyarellenes kijelentéseiről ismert politikus keményen bírálta az MKP új vezetését. Véleményük szerint Csáky Pál még szélsőségesebb szeretne lenni, mint Duray Miklós, és ezzel a magatartással akar fölékerekedni.

A köztársaság védelméről szóló törvénnyel kapcsolatban Dobroslav Trnka főügyész úgy nyilatkozott, nincs szükség ilyen jogszabályra, mivel a jelenlegi törvényekben ez megfelelően meg van oldva.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást