A Nagy Testvér Amerikában lakik

Infostart
2007. június 28. 14:57
Egyelőre titkos az Európai Unió és az Egyesült Államok megállapodása a légi utasok adatcseréjéről, de az unióból a tengerentúlra utazók jó, ha tudják: legalább 34 adatot közölnek róluk az amerikai hatóságokkal. Washington ugyanis az ilyen információszerzést tartja a terrorizmus elleni harc egyik legfontosabb eszközének.

Megállapodás van, de annak tartalma még nem nyilvános. Az Egyesült Államok és az Európai Unió illetékesei a légi utasok adatcseréjéről tartottak újabb egyeztetést.

Amerika a tengerentúlra tartó utasoktól számos adatot kér előzetesen. 2004-ben a két fél meg is állapodott erről, ám az Európai Bíróság megsemmisítette az egyezséget.

Ezután csak ideiglenes megállapodás jött létre Washington és Brüsszel között. A dokumentum hatálya július végén jár le, ezért szükséges az újabb megállapodás. Az uniónak adatvédelmi aggályai vannak, Amerika pedig szeretné minél tovább tárolni a beszerzett információkat.

Brüsszel csökkentené az adatok számát, jelenleg ugyanis 34 különböző információt kell megküldeni a tengeren túli hatóságoknak: például az utas címét, telefon- és bankkártyaszámát.

Habzsolják az adatokat

A BBC arról számolt be, hogy az amerikai illetékesek 15 évig tárolják majd az adatokat. A tudósítás megjegyzi, hogy ha most valaki New Yorkba repül, az Egyesült Államok vámhivatala számos információt kap az utasról: egyebek mellett a a korábbi lekésett repülőjáratokról, a begyűjthető bónuszpontokról, e-mail-címekről, és arról is, hol szokott ülni a gépen a turista.

Washington a terrorizmus elleni harc egyik legfontosabb eszközének tekinti az ilyen típusú adatok beszerzését. Jóllehet, a 2001. szeptember 11-i repülőgépes merényleteket belföldi járatokkal követték el.

Ha Amerika és Brüsszel között véglegesítik is az egyezséget, még a 27 uniós államnak is jóvá kell azt hagynia.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást