Lengyelország nemet mondott az EU-nak

InfoRádió / MTI
2007. június 22. 20:30
Angela Merkel német kancellár pénteken azt javasolta, hogy az EU 26 tagállama, azaz Lengyelország kivételével az összes többi tag döntsön egy kormányközi konferencia összehívásáról az EU-alkotmányt felváltó új szerződés kidolgozására - közölte a kancellár szóvivője Brüsszelben. A javaslat válasz arra, hogy Varsó nem fogadta el a soros német EU-elnökség javaslatát a szavazási súlyok rendszerének módosítására, és ezzel megakadályozta a csúcs sikeres befejezését.

"Lengyelországnak azután meglesz a lehetősége, hogy ősszel, a kormányközi konferencián csatlakozzon az európai konszenzushoz" - mondta a szóvivő.

Lengyelország elfogadhatatlannak tartja azokat a kompromisszumos javaslatokat, amelyeket az Európai Unió német elnöksége tett a brüsszeli EU-csúcson - közölte Varsóban lengyel miniszterelnök egyik tanácsadója.

Egyetértés más kérdésekben

Diplomáciai források szerint egyetértés alakult ki a brüsszeli uniós csúcstalálkozón a közösségi külügyminiszteri tisztségről.

A tagállamok előzetes megállapodása kitér a poszt szerepére és hatáskörére is.

A találkozón az alkotmányos szerződést felváltó új tervezet egészéről továbbra is vita van, de az Európai Unió soros német elnöksége este új, kompromisszumos javaslatot terjesztett a tagországok elé.

Egy diplomata arról számolt be, hogy Angela Merkel, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Németország kancellárja és Lech Kaczynski lengyel elnök előzetes kompromisszumra jutott, amely szerint 2009 helyett csak 2014-ben lépne életbe az új, minősített többségű szavazási rendszer a közösségen belül.

Később a lengyel illetékesek azt közölték: nem sikerült egyezségre jutni az uniós reformszerződésről, ezért egy újabb, utolsó javaslatot terjesztenek elő.

Közben Tony Blair brit kormányfő úgy nyilatkozott: az egyeztetéseken több, Nagy-Britanniának lényeges pontban sikerült előrelépni.

Korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Magyarország számára vállalhatónak nevezte a csütörtöki szerződésváltozatot.