Bush: "Nem kell félniük a rakétavédelmi rendszertől"

Infostart
2007. június 5. 14:31
Oroszország is vegyen részt az amerikai rakétapajzs építésében - vetette fel egynapos prágai látogatásán George Bush amerikai elnök. A csehek 61 százaléka ellenzi az országukba tervezett amerikai radarállomást, és talán ennek is betudható, hogy Bush szokatlan módon még a cseh ellenzék vezetojével is találkozott. Putyin orosz elnök hétfőn válaszlépéseket helyezett kilátásba, ha felépülne a védelmi rendszer.

"Nem kell félniük a rakétavédelmi rendszertől! Sőt, miért nem működnek együtt velünk? Küldjék át a tábornokaikat és a tudósaikat, hogy lássák, hogyan működik a rendszer. Teljesen nyíltak leszünk" - üzente Vlagyimir Putyinnak Prágából az amerikai elnök.

Bush - akit békés tüntetők fogadtak a cseh fővárosban - egy  ajtóról-ajtóra házaló biztosítási ügynök állhatatosságával próbálja eladni a rakétavédelmi rendszert új, közép-európai szövetségesének.
A cseh lakosság 61 százaléka ellenzi, hogy az esetleges új hidegháború frontvonalába kerüljön. Vaclav Klaus cseh elnök és Mirek Topolanek konzervatív miniszterelnök viszont kiáll a Bush-terv mellett.
A cseh sajtó szerint jól jelzi, mennyire fontos Washingtonnak a prágai igen, hogy Bush szokatlan módon még Jiri Paroubekkel, az ellenzéki szociáldemokraták vezérével is találkozott, aki ellenzi, hogy a rendszer egy részét cseh földön építsék fel.

Vlagyimir Putyin hétfőn még nem körvonalazott válaszlépésekkel fenyegetőzött, és azt mondta, az orosz rakéták ismét célba vehetik Európát.

Washington válaszul megismételte, hogy a pajzs a renegát államok - például Irán és Észak-Korea - elleni védelmet szolgálja, és nem az oroszok ellen irányul.

Illetékesek attól tartanak, hogy szerdai G8-as csúcs napirendjét - tehát a globális felmelegedés és a szegénység elleni fellépést - háttérbe szorítja a Moszkvával kirobbbant nyilatkozatháború.

Ez sokban függ attól is, hogy mennyire lesz Oroszországgal szemben kritikus George Bush délutáni, prágai beszéde, amelynek témája a demokrácia védelme lesz.

Fehér házi források annyit elárultak, hogy Kínát és Oroszországot külön megemlíti az elnök, és várhatóan - tavalyi budapesti látogatásához hasonlóan - méltatni fogja azt az utat, amelyet a volt kommunista országok bejártak a rendszerváltás óta.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást