Újabb falvak az amerikai radar ellenzői között

Infostart
2007. június 4. 12:59
Újabb három cseh falu lakossága utasította el a Csehországba tervezett amerikai radarállomást - derült ki a hétvégi helyi népszavazás eredményeiből. A referendumnak nincs kötelező érvénye, csupán tájékoztató jellegű. Várhatóan a sokat vitatott radarállomás lesz a központi témája George Bush, amerikai államfő keddi prágai megbeszéléseinek is.

A három kisközség - Hvozdany, Tení és Zajecov, ahol a népszavazás lezajlott - közel vannak a radar tervezett helyéhez. Mindhárom helyen a voksolók több mint 90 százaléka szavazott a radar felépítése ellen. Már korábban a radar ellen voksolt Trokavec és Víska lakossága is.

Négy faluban a népszavazás helyett felmérést tartottak, amelyekben a lakosok döntő többsége szintén elutasította a lokátort. A radarállomást, amely az amerikai légvédelmi pajzs része lenne, az elképzelések szerint a Prágától mintegy 60 kilométerre, délnyugatra lévő Brdy katonai körzetben építenék fel.

Csak a lakosság negyede támogatja

Országos felmérések szerint az amerikai radarállomást a cseh lakosság mintegy kétharmada ellenzi, és mindössze 25 százaléka támogatja. Az ellenzéki pártok közül a kommunisták elutasítják az amerikai radarállomás telepítését, míg a szociáldemokraták országos népszavazás kiírását követelik.

A radarállomás esetleges felépítéséről május elején kezdett hivatalos tárgyalásokat Prága és Washington. Vlasta Parkanová, a cseh védelmi tárca vezetője szerint hosszú és nehéz tárgyalásokra kell számítani, s a végső döntés várhatóan csak a jövő év tavaszán születik meg.

Mirek Topolánek miniszterelnök egy hétvégi televíziós vitaműsorban határozottan síkraszállt az amerikai elképzelés mellett, mint mondta, kormánya támogatja Washington terveit.

A hétfőn kezdődő prágai útja előtt George Bush amerikai elnök a Mladá Fronta Dnes című napilapnak adott interjújában hangsúlyozta: az Egyesült Államok azért szeretné Csehországban és Lengyelországban felépíteni rakétavédelmi pajzsának egyes részeit, hogy a rendszer, amely a NATO-szövetségesek többségének a védelmét szolgálná, a lehető leghatékonyabb legyen.

Az amerikai elnök megismételte, hogy a rakétavédelmi pajzs nem irányul Oroszország ellen.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást