A Szabadság dühe és a brit trónörökös

Infostart
2006. október 16. 12:26
Az 1956-os magyar forradalom évfordulóján Angliában könyvek jelentek meg, filmeket mutattak be és számos megemlékezést tartanak. Emlékezo fogadást rendez Károly herceg is a St James's palotában. Londonból Sárközi Mátyás tudósít.

A forradalom kirobbanásának napján mutatja be a történelmi eseményről szóló filmjét a BBC, amelyet közösen készített a francia Arte televízióval, angol és francia nyelven.

Mark Kidel és munkatársai sok, eddig szinte ismeretlen korabeli filmfelvételt gyűjtöttek össze és megszólaltatták a forradalom immár Londonban és Párizsban élő hajdani résztvevőit, szemtanúit is.

Victor Sebestyén, akit karonülő kisgyerekként hoztak át 1956 novemberében az osztrák-magyar határon, Angliában ismert újságíró lett. Õ Twelve Days - Tizenkét nap címmel írt könyvet a forradalomról, alapos kutatómunka eredményeképpen. A kötetet, amely levéltári anyagok feltárásával az amerikai hivatalos reagálást részletesen elemzi, Amerikában is kiadják.

London legnagyobb kulturális központjában, a Barbicanban 1956 emlékére magyar filmfesztivál volt. Bemutatták többek közt Mészáros Márta Temetetlen halott és Bereményi Géza Eldorádó című filmalkotását, mindkét rendezővel beszélgetés volt a vetítés után.

Telt ház volt Colin Keith Gray és Megan Raney Aaron dokumentumfilmjének a nagy-britanniai premierjén is, amely A szabadság dühe címmel, az 1956-os olimpia véres magyar-szovjet vízilabda mérkőzése nyomán mutatja be a forradalmat, párjaként Andy Vajna hasonló témájú játékfilmjének. A kanadai rendezők szerint a két film jól kiegészíti egymást.

A Barbicanban londoni magyar írók 1956-tal kapcsolatos írásaiból, verseiből angol nyelvű estet tartottak. Részletek hangzottak el Tibor Fischer, George Szirtes, Gömöri György és Vizinczey István műveiből.

A magyar forradalom ötvenedik évfordulóján fogadást adott a brit parlament házelnöke, beszédet mondott a magyar országgyűlés elnökhelyettese, Mandur László is. Az angliai magyarság emlékező estjének Sir Bryan Cartledge történész, volt budapesti és moszkvai brit nagykövet lesz a dísz-szónoka.

Novemberben, a londoni St James's palotában, a félévszázados évforduló alkalmából, hangversennyel összekötött fogadást ad Károly herceg, a trónörökös, és hitvese Camilla cornwalli hercegnő. Meghívták az 1956 óta Angliában élő magyarok képviselőit is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást