"Az atomrobbantás örömmel tölti el a népet"

InfoRádió / MTI
2006. október 9. 14:57
Rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa a délutáni órákban a hétfőn végrehajtott észak-koreai kísérleti atomrobbantás miatt - jelentette be Benjamin Chang, az amerikai ENSZ-misszió helyettes szóvivője. Az amerikai elnök provokációnak nevezte a kísérletet.

A kommunista vezetésű ország most először hajtott végre ilyen kísérletet, mégpedig három nappal azt követően, hogy az ENSZ felszólította: ne tegye meg.

A tesztre azon a napon került sor, amikor a BT várhatóan arról szavaz, hogy Kofi Annan főtitkárt Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter váltsa fel a világszervezet élén.

A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség jelentése, amely szerint a kísérlet nyomán nem szivárgott ki sugárzó anyag, "történelmi eseményként" tálalta a sikeres tesztet.

A kísérlet "örömmel tölti el" az észak-koreai hadsereget és a népet - írta a hírügynökség.

Orosz sajtójelentések szerint Moszkvát két órával a robbantás előtt értesítette Phenjan.

Andrej Karlovot, Oroszország phenjani nagykövetét bekérették a külügyminisztériumba, ahol jegyzéket adtak át neki a készülő atomkísérletről.

Bush: provokáció

Provokációnak és fenyegetésnek nevezte a hétfői észak-koreai atomkísérletet az amerikai elnök.

George W. Bush az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali fellépését sürgette.

A NAÜ a világ biztonságát félti

Számos ország vezetői után az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásán őrködő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) is elítélte az észak-koreai kísérleti atomrobbantást.

"Az atomkísérletek csaknem egy évtizede érvényben lévő globális tilalmának megsértése és egy katonai nukleáris potenciállal rendelkező új ország megjelenése az atomfegyverek globális leszerelésére tett nemzetközi elkötelezettségek kudarcát jelenti" - hangoztatta Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója.

Észak-Korea a nyolcadik ország a világon, amely hivatalos bejelentése alapján nukleáris kísérletet hajtott végre.

El-Baradei szerint soha nem volt olyan sürgető, mint most, hogy életbe léptessék az atomkísérletek teljes és globális tilalmáról szóló és jogilag kötelező CTBT-szerződést.

A piac sem örül

A regionális ázsiai piacok eséssel reagáltak az észak-koreai kísérleti atomrobbantásra, amelynek hatására az amúgyis elszigetelt Észak-Korea gazdaságilag még inkább izolálódhat - vélik elemzők.

A legerőteljesebb a dél-koreai tőzsde reagált: Szöulban 2,4 százalékkal zuhant az index;

Esni kezdett az amerikai határidős indexek értéke is, miután Észak-Korea végrehajtotta első nukleáris kísérletét.