Libanon nem akar békét

InfoRádió / MTI
2006. szeptember 3. 13:44
Izraeli lapinformáció szerint két héten belül befejezheti a dél-libanoni kivonulást a zsidó állam hadserege, ha a jelenlegi ütemben halad az ENSZ békefenntartóinak telepítése.
Marad az izraeli blokád

A Háárec című izraeli napilap biztonsági forrásokra hivatkozva közölte: a libanoni területekről való csapatkivonással egyidejűleg a határ izraeli oldalára telepít alakulatokat a hadsereg.

Izrael korábban közölte: csak akkor oldja fel a libanoni blokádot, ha a békefenntartók garantálják, hogy megakadályozzák a Hezbollah fegyverellátását.

Az olasz békefenntartók több mint fele már megérkezett Libanonba. Róma összesen 2.500 fős egységet küld a közel-keleti országba.

Az ENSZ azt tervezi, hogy hosszabb távon 15 ezer fősre bővíti a korábban 2 ezres létszámot.

Göncz Kinga külügyminiszter a héten azt közölte: Magyarország 12 határőrt és 6 katonaorvost ajánl föl az ENSZ libanoni békefenntartó erejébe.

Libanon nem barátkozik

Közben Ehud Olmert izraeli kormányfő arról tájékoztatott: többször is felajánlotta a libanoni miniszterelnöknek, hogy találkozzanak és kössenek békemegállapodást, de Fuád Szinjóra visszautasította.

"Milyen egyszerű és természetes lett volna, ha a libanoni miniszterelnök elfogadja, hogy találkozzunk és kezet fogjunk és egyszer s mindenkorra véget vessünk annak a gyűlöletnek, amelyet népének egy része érez irántunk" - mondta Olmert.

Szinjóra azonban még szerdán leszögezte, hogy Libanon az utolsó arab ország lesz, amely békét köt a zsidó állammal.

Libanon és Izrael hivatalosan 1948 óta hadban áll egymással, bár 1949-ben tűzszüneti megállapodás jött létre közöttük.

Oroszország csak műszaki alakulatokat küldene

Oroszország kész műszaki alakulatokat Libanonba küldeni az ENSZ békefenntartó erőfeszítései keretében, harci egységeket viszont nem - mondta Szergej Ivanov védelmi miniszter vasárnap.

Az orosz műszaki alakulatok a bejrúti kormány beleegyezésével kivehetnék részüket Libanon infrastruktúrájának helyreállításából, utakat, hidakat építhetnének újjá - jelezte Ivanov, utalva azokra a becslésekre, amelyek szerint az izraeli katonai csapások 4 milliárd dolláros anyagi kárt okoztak Libanonnak.