Hatalmat a népnek!

Infostart
2006. február 27. 11:37
Több hatalmat az embereknek, a parlamentnek, a helyi önkormányzatoknak - nagyjából így összegezhető az a független vizsgálóbizottsági jelentés, amelynek célja feléleszteni Nagy-Britannia haldokló demokráciáját.

A jelentés mélyreható változtatások javasol annak érdekében, hogy a politikusok és választópolgárok közötti szakadék ne váljon még mélyebbé. A bizottságot vezető Helena Kennedy bárónő szerint az állampolgárok túl gyakran érzik úgy, hogy a fejük felett döntenek róluk, és ez politikai apátiához vezet.

Az ajánlások között szerepel például, hogy az állampolgárok is kezdeményező szerepet kapjanak a jogszabályalkotásban, hogy nagyobb hatalmat kapjon a mostaninál a parlament, és hogy a központi kormánytól több hatáskört is áthelyezzenek a helyi önkormányzatokhoz.

Megreformálnák a választási rendszert

A jelentés fontos eleme a választási rendszer reformjára irányuló javaslat is, amelyet sokan mások is felvetettek már a legutóbbi választásokat követően, ahol a Munkáspártnak a szavazatok 35 százalékával sikerült parlamenti többséget szereznie.

Ma ugyanis Nagy-Britanniában a választókörzetekben a jelölteknek nem kell a szavazatok többségét, tehát 50 százaléknál nagyobb arányát elnyerniük a győzelemhez, elég, ha az összes jelölt közül nekik van a legtöbb szavazatuk.

Korhatárcsökkentés, pénzügyi szabályozások

A javaslat a reform mellett 16 évre csökkentené a szavazói korhatárt, 10 ezer fontra korlátozná a pártoknak juttatható egyéni adományok összegét, nagyobb hatáskört adna a parlamenti vizsgálóbizottságoknak a miniszterek szigorúbb ellenőrzésére, és szigorítaná a média-tulajdonlás szabályait is.

A The Independent szerint a jelentés kellemetlen olvasmány lesz a brit miniszterelnöknek, akit kritikusai azzal vádoltak meg: maga is jelentősen hozzájárult a politikusokba vetett állampolgári bizalom csökkenéséhez, amikor téves információkkal indokolta meg az iraki háborúban való brit részvételt.

A dokumentum ugyanakkor elvi platformot jelenthet a Tony Blair utódaként emlegetett brit pénzügyminiszter, Gordon Brown számára, aki maga is reformokat sürget a politikai kiábrándultság visszafordítására.