Nyitókép: Unsplash

Több mint tízezerrel csökkent a hazai cégek száma tavaly

Infostart
2025. január 3. 08:28
Összesen 11 ezerrel lett kevesebb a működő vállalkozások száma 2024 végére, mivel 35 ezer cég szűnt meg, viszont csak 24 ezret alapítottak. Továbbra is 15 ezer fölött maradt az új felszámolási eljárások száma, melyek nagy részét az építőipar és a kereskedelem teszi ki.

Az OPTEN adatai szerint a működő vállalkozások száma ismét csökkent, miközben a gazdasági bizonytalanság visszavetette a cégalapítási kedvet. 2024-ben 505,7 ezer társas vállalkozás volt aktív, ami 2,2 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest, amikor szintén több mint 12 ezer céggel lett kevesebb a működő vállalkozások száma - írja az uzletem.hu.

A cégek számának csökkenése különösen a feldolgozóipart, az építőipart, a kereskedelmet, a gépjárműjavítást, valamint az adminisztratív szolgáltatások területét és az oktatást érintette, mindenhol 3 százalék körüli veszteséggel.

Csökkent a cégalapítások száma is 2024-ben, több mint 24 ezer új vállalkozás jött létre, ami közel 10 százalékos csökkenés a 2023-as adathoz képest. Továbbra is magas maradt emellett a cégmegszűnések száma, a 35 ezret is meghaladta a bezárt vállalkozások száma. Ez viszont enyhe csökkenést mutat a 2023-ban tapasztalt 37 ezres számhoz képest. Mint írják,

aggasztó, hogy a felszámolási eljárással megszűnt cégek száma megközelítette a 18 ezret, ami a fizetésképtelenség erősödésére utal.

A portál hozzáteszi, pozitívumként említhető, hogy a kényszertörlési eljárással történő megszűnések száma jelentősen, 6 ezer alá csökkent, szemben a 2023-as 8 ezres értékkel. Ez a vállalkozói környezet részleges stabilizációjára vagy a hatósági eljárások hatékonyságának javulására utalhat.

Látványosan visszaesett továbbá a végelszámolással megszűnő vállalkozások száma, hiszen 2023-ban közel 19 ezer cég döntött a rendezett befejezés mellett, 2024-ben viszont ez a szám 10 ezer körülire mérséklődött.

Továbbra is jelentős maradt az új felszámolási eljárások száma: 15 ezer felett maradt, ami országosan 3 százalékos arányt jelent.

Ez valamelyest csökkenést jelent a 2023-as 4 százalékhoz képest, a gazdasági terhelés még mindig meghatározó.

Az építőipar és a kereskedelem a legérintettebb szektorok, előbbi 4 ezer, utóbbi 4300 vállalkozást veszíthet el a jövőben. A feldolgozóiparban is érzékelhető a nyomás, közel ezer cég került új felszámolás alá - írják.

enyhén emelkedett az új kényszertörlési eljárások száma is, ami előrevetíti a jövőbeli felszámolások növekedését. Jelentősen visszaestek viszont az új végelszámolások, ami arra utalhat, hogy egyre nehezebbé válik a tudatos, stabil cégzárás.