Nyitókép: Balogh Zoltán

Pásztor Szabolcs: most biztosabban dönthetett a jövő évi költségvetésről a kormány

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2024. december 23. 17:58
Megalapozottságot és kockázatokat egyaránt lát a jövő évi költségvetésben az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány új elemzése.

Megalapozottabb lett a költségvetés azzal, hogy az Országgyűlés nem nyáron, hanem az év végén fogadta el - mondta az Inforádióban Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

"Több ideje volt a tervezéshez a kormányzatnak, és hosszasabban figyelhette a kockázati tényezőket. Nyilván arra számított a kormányzat, hogy csökkennek a geopolitikai kockázatok az új amerikai elnök hivatalba lépésével, és ezért bizonyos elemekről nagyobb biztonsággal dönthetett" – értékelt.

A kormány a lakossági fogyasztás élénkülésére számít, de ez egész Európában nehéz ügy – fogalmazott a szakértő. 2022 februárjától kezdődően egész Európában emelkedett a háztartások megtakarítása, illetve ezzel párhuzamosan csökkent a fogyasztásuk, visszaestek a beruházásaik. Ez azt jelenti, hogy megváltoztak a fogyasztási percepciók, sokan kivárnak, nem mernek sokat költeni, nem tudják, hogy mire fut ki az európai háború. Ez Pásztor Szabolcs szerint érezteti a hatását Magyarországon is.

"Volt 2024-ben egy szemmel látható reálbér-növekedés, ezzel számol a kormányzat a 2025-ös évben is. Nagy kérdés, hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy megjelenjen a fogyasztásban, a kiskereskedelemben is, és jól láthatóan erre egy picit készülve tett a kormányzat olyan lépéseket, amelyek a fogyasztást tovább erősíthetik. Ilyen például a SZÉP-kártya digitalizációja, vagy például a magánnyugdíj jellegű megtakarítások fogyasztásra való felhasználásának lehetősége. A fogyasztásra az alapot és a lehetőséget a gazdaságpolitika előkészíti, előkészítette. Nagy kérdés, hogy hogyan tud változni egy év alatt a fogyasztói percepció, és hányan érzik majd úgy, hogy most már lehet egy picit többet költeni, fogyasztani a korábban elnapolt vásárlásokat most megejteni" – vázolta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

Hozzátette: óvatos elvárásokra van szükség a Munkáshitellel és a Demján Sándor Programmal kapcsolatban is, de a béremelésekhez és a családtámogatásokhoz hasonlóan, ezek is segíthetik a fogyasztás, a beruházások és általában a gazdaság fellendülését 2025-ben.

(A teljes interjú cikkünk alatt meghallgatható.)


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Pásztor Szabolcs a 2025-ös költségvetésről
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást