Nyitókép: CHUNYIP WONG/Getty Images

Donald Trump közölte, mit kér Európától a büntetővám elkerüléséért

Infostart
2024. december 20. 10:38
Donald Trump megválasztott elnök vámokkal fenyegette meg az Európai Uniót arra az esetre, ha a tagországok nem vásárolnak több amerikai kőolajat és földgázt.

Közösségi oldalán, a Truth Socialon megjelent bejegyzésében ez áll: "Közöltem az Európai Unióval, hogy az Egyesült Államokkal szembeni óriási deficitjüket a mi olajunk és gázunk nagyarányú vásárlásával kell ledolgozniuk. Ellenkező esetben VÁMOK jönnek".

A Bloomberg emlékeztet: az USA a világ legnagyobb nyersolajtermelője és a cseppfolyósítottgáz-exportőre. Az LNG-vásárlók – köztük az EU és Vietnam – már nyilvánosan beszéltek arról, hogy több üzemanyagot vásárolnak az USA-tól, részben a vámok jelentette fenyegetés miatt.

Az Európai Uniót 2017-ben nagyrészt váratlanul érte, amikor Trump az előző elnöki ciklusában nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva vámokat vetett ki az európai acélra és alumíniumra. Azóta az EU frissítette kereskedelmi doktrínáját és kibővítette eszköztárát, így számos lehetőség áll rendelkezésére a kényszerítő gyakorlatok ellensúlyozására.

"Felkészültünk arra a lehetőségre, hogy egy új amerikai kormányzattal a dolgok változni fognak – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter a G7-ek november végi olaszországi ülése után. – Ha az új amerikai kormányzat az »Amerika az első« politikát fogja érvényesíteni az éghajlat vagy a kereskedelem területén, akkor a mi válaszunk az »Európa egyesül« lesz" – közölte.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a múlt hónapban felvetette, hogy az Egyesült Államokból származó import helyettesíthetné az orosz LNG-szállítmányokat. A Donald Trumppal folytatott telefonbeszélgetésben érintették ezt a témát is. "Még mindig rengeteg LNG-t kapunk Oroszországon keresztül, Oroszországból. És miért ne cserélhetnénk le amerikai LNG-re, ami olcsóbb, és csökkenti az energiaárainkat” – vetette fel.

Az EU már most is az USA-tól veszi a legtöbb cseppfolyósított földgázt, míg az orosz import stabilan a második helyen áll, amiről Brüsszel egyre inkább igyekszik leválni.