Nyitókép: Tero Vesalainen/Getty Images

Ahol nincs rezsicsökkentés: az egekbe szöknek a digitális kiadásaink

Infostart
2024. december 16. 16:59
Sokan bele sem gondolnak abba, mennyit költenek el havonta digitális szolgáltatásokra.

A rezsi néhány éve még csak a klasszikus közműszolgáltatásokat foglalta magába, manapság viszont szinte minden háztartásban szabad szemmel is jól látható összeg megy el a digitális szolgáltatásokra. A pcworld.hu összeszedte, hogy mennyit költünk ma már a digitális rezsire.

A szakportál az internet- és a mobiltelefon-előfizetést már a hagyományos rezsi közé számolja, és csak azokat vette számba, amelyek olyan szolgáltatások előfizetési díja, amelyeket online veszünk igénybe.

Ezek közül az egyik videostreaming szolgáltatások előfizetési díja, ide tartozik a Netflix, a Disney+, az HBO Max, az Amazon Prime Video, a SkyShowTime és Apple TV+, vagy a hazai szolgáltatók közül az RTL+ vagy a TV2 Play. Az induló havi díj jellemzően 2-3 ezer forint között alakul, így 3-4 szolgáltatásra előfizetve minimum 10-12 ezer forint, de ennek akár kétszerese is lehet a költség.

A zenei streamingeknél azért jobba. ahelyzet, mert a szolgáltatók többé-kevésbé ugyanazzal a címlistával dolgoznak; a Spotify, az Amazon Music, a Tidal és a Deezer egyaránt 70-80 milliós adatbázissal rendelkezik, az Apple Music és a YouTube Music esetében nagyobb csak a katalógus, 100 milliós adatbázissal. Itt igencsak eltérőek az árak és a szolgáltatási csomagok, de átlagosan havi négyezer forintot erre is elkölt, aki zenét akar hallgatni.

A szoftverek előfizetési díja végtelen lehet, már a legt9öbb szolgáltató havi díjas konstrukciókat kínál, például az Adobe egyes moduljaira 6-28 euró közötti áron lehet előfizetni. Hasonló séma szerint működik egyre több vírusirtó is, de például a Microsoft 365 egyszemélyes verziója havonta 2500 vagy évente 25 000 forintba kerül, a családi változat (2-6 fő számára) 3500 vagy 35 000 forint. Itt az átlagos havi költség: 12 ezer forint, de ennek a többszörösét is el lehet költeni.

Az online játékok hívei is költhetnek, a Microsoft Xbox Game Pass például minimum 3600 forintba kerül havonta, ezért cserébe kb. 350 játékhoz jár hozzáférés. Hasonló konstrukció érhető el az Android Play Store-ban és az Apple App Store-ban is, illetve PlayStation 5-re is, így az átlagos havi költség a portál szerint 3000-10000 forint

Maradnak még a felhő alapú szolgáltatások, az online tárhelyszolgáltatások ára jellemzően filléres tétel, ha az ingyenes 5-15 GB tárhely mellé szeretnénk plusz 100-200 GB-ot, azért 600-1100 forint körüli összeget kell fizetni havonta. Itt is az átlagos havi költség 3000 forint lehet.

Ha minden digitális szolgáltatást figyelembe veszünk, akkor könnyen kijön akár 30-40 ezer forint is, amit csak jelentős lemondásokkal lehet csökkenteni.