Az elemzőt is meglepte a hazai kiskereskedelmi forgalom alakulásáról szóló szeptemberi adat.
"Ha nem is egy volt nagyon jelentős növekedés eddig a kiskereskedelmi forgalomban, de például az előző hónapban, tehát augusztusban nagyjából már az történt, aminek a bérek növekedése alapján történnie kellett, tehát összességében augusztusban volt egy 4,1 százalékos növekedés, ez csökkent most 1,7 százalékra" - mutatott rá az InfoRádióban Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
A "kellemetlen meglepetés" szerinte magyarázhatja részben azt, hogy a harmadik negyedéves GDP a vártnál rosszabb lett, de a statisztikai hivatal különös motívummal állt elő.
"A KSH egy indoklást hozzáfűzött ehhez az adathoz, mégpedig az árvízhelyzettel magyarázta ezt a csökkenést. Ugye ha ez ténylegesen így van, és ez magyarázza a teljes csökkenést, akkor ebből annak kell következnie, hogy októberben egy visszapattanás, tehát egy havi alapú növekedés történik, hiszen ugye az árvízhelyzet az elmúlt" - tette világossá az elemző.
Ehhez kapcsolódva elmondta, az árvíz kapcsán leginkább az üzemanyag-kiskereskedelmet lehet kiemelni.
"Volt egy 5 százalékos visszaesés éves alapon. Itt egyébként az előző hónapokban is csökkenés volt, mintegy 1,2-0,6 százalék, tehát a mostaninál sokkal kisebb. Ezt magyarázhatja azért az árvíz annyiban, hogy nem csak Magyarországot érintette az árvíz, de Ausztriát is, ráadásul sokkal súlyosabban. Ne felejtsük el, hogy ott autópályákat kellett lezárni, tehát ez a nemzetközi forgalomban okozhatott visszaesést, ami nyilván a magyar törzsállomások forgalmát is érintette" - ecsetelte Regős Gábor.
Az üzemanyag-kiskereskedelem visszaesése mellett másik két ok is szerepel:
- az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes üzleteknél 1,5 százalék volt a forgalom növekedése, ami az előző havi 7,6 százalék után jelentős csökkenés, még ha a 7,6 százalék kiugrónak is számít
- a nem élelmiszernél ellenkező folyamat látszik, az előző havi 2,9 százalékról 5,7 százalékra gyorsult a növekedés, ezen belül is érdekesség a textilruházati és lábbeliüzletekben a 11 százalékos növekedés, és látszik a bútoroknál is egy 3,9 százalékos bővülés, míg az iparcikkeknél 1 százalékos.