Nyitókép: Getty Images

Brit sajtóvélemény szerint nehéz helyzetbe került a kínai gazdaság

Infostart
2024. október 31. 22:27
A Financial Times gazdasági elemzőkre hivatkozva azt írja, hogy a kínai export gyengélkedése egyre komoly kihívást jelent a pekingi vezetés számára.

Az októberi beszerzési menedzserindex (bmi) 50,1 ponton állt, ami a szeptemberi 49,8-as értéket és az elemzők 49,9-es előrejelzését is meghaladta – írja a londoni gazdasági lap cikke nyomán a Portfolio.

Az októberi adatok a következő héten várható fiskális csomag előtt érkeztek, melyet a Kínai Nemzetgyűlés Állandó Bizottsága fogad el. A csomag a gazdasági növekedés élénkítésére irányul, és a monetáris ösztönzés mellett – mint például a kamatcsökkentések – a fiskális támogatás kiterjesztése is várható. Elemzők szerint Kínának akár 10 000 milliárd jüanra (1400 milliárd dollár) lehet szüksége három év alatt a belföldi fogyasztói bizalom helyreállításához, amelyet a lakáspiaci válság és a jövedelemcsökkenés sújtott.

Az új exportmegrendelések aktivitása nyolc hónapos mélypontot ért el októberben, ami azt jelzi, hogy a külső kereslet is lassulhat.

A gazdasági elemzők szerint a fiskális ösztönzés sikeressége azon múlik, hogy a belföldi kereslet növekedése képes lesz-e ellensúlyozni a gyengülő külső keresletet.

A várakozások szerint a fiskális csomag központi eleme a helyi önkormányzatok költségvetési helyzetének stabilizálása lehet, amihez adósságcseréket és ingatlanvásárlásokat finanszírozhatnak. Az ingatlanszektor három éve tartó lassulása jelentős bevételkiesést okozott a helyi önkormányzatok számára, amelyek bevételeik nagy részét földeladásokból fedezik. Az elemzők azonban figyelmeztetnek, hogy a meglévő önkormányzati adósság átváltása új adósságra önmagában nem jelent ösztönzést, mivel nem növeli a kiadásokat.