A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa átfogó konzultációt kezdeményez a nyugdíjrendszer aktuális problémáiról a Pénzügyminisztériummal. Szerintük az inflációkövető nyugdíjemelési rendszer évről-évre növekvő feszültségeket generál. Folyamatosan nő az olló a reálkeresetek és a nyugdíjak között: míg az előbbi általában emelkedik, utóbbi stagnál. A NYUSZET
a nyugdíjak vegyes indexálási rendszerének visszaállítását
javasolja.
A közleményben további adatokat sorolnak, eszerint a relatív jövedelmi szegénységi arány a 65 éves és idősebbek körében 2010-ben 4,9 százalék, míg 2022-ben 14,5 százalék volt - hívatkoznak a KSH-ra.
A portfolio.hu ezeket azzal egészíti ki, hogy a másik két veszélyeztetett társadalmi csoport továbbra is a munkanélkülieké és a legfeljebb alapfokú végzettségűeké.
2023-ban a munkanélküliek 70,5 százaléka volt kitéve a szegénységnek vagy társadalmi kirekesztődésnek, ami 3,5-szerese az országos átlagnak. A legfeljebb alapfokú végzettségűek kockázata pedig több, mint kétszer magasabb volt az átlagnál.
Legnagyobb mértékben a nyugdíjasok relatív szegénységi helyzete romlott 2023-ban, közöttük a szegénységben vagy kirekesztődésben élők aránya 7,8 százalékponttal nőtt 2022-höz képest.
Javulás következett be viszont a 18 év alattiak helyzetében, 24,4 százalékról 21,1 százalékraa csökkent a szegénységben élő gyermekek aránya.