A döntés alapján az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába 4,25 százalék, az aktív oldali rendelkezésre állás kamatlába 4,50 százalék, a betéti rendelkezésre állás kamatlába pedig 3,75 százalék marad továbbra is.
Az EKB döntése megfelelt a többségi piaci várakozásoknak.
Az EKB előző, júniusi kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét, ugyancsak a piaci várakozásokkal összhangban.
A döntés indoklásában az EKB kiemelte: a kapott információk általánosságban alátámasztják a Kormányzótanács középtávú inflációs kilátásokról alkotott előző értékelését. Miközben az inflációs alapfolyamat néhány mérőszáma májusban egyszeri tényezők miatt csekély mértékben megemelkedett, a legtöbb mérőszám júniusban állandó maradt vagy kissé csökkent.
A várakozásokkal összhangban a magas bérnövekedés inflációs hatásait tompították a nyereségek. A monetáris politika a finanszírozási feltételeket restriktíven tartja. Ugyanakkor a belföldi ároldali nyomás továbbra is magas, a szolgáltatások inflációja megemelkedett szinten van, a teljes infláció pedig valószínűleg a jövő év jó részében is a cél felett marad.
Az EKB közölte: a Kormányzótanács eltökélt szándéka biztosítani, hogy az infláció időben visszatérjen a középtávú 2 százalékos célhoz. Az irányadó kamatlábakat megfelelően restriktív szinten tartja amíg ez szükséges a cél eléréséhez. Továbbra is adatfüggő megközelítést követnek a restrikció megfelelő szintjének és időtartamának meghatározásában. A kamatdöntések konkrétan az inflációs kilátásokra vonatkozó értékelésén alapulnak a kapott gazdasági és pénzügyi adatok, az inflációs alapfolyamat dinamikája és a monetáris politikai transzmisszió erőssége fényében.
A Kormányzótanács előzetesen nem köteleződik el egy bizonyos kamatpálya mellett
– hangsúlyozta közleményében az EKB.
Az eszközvásárlási programmal (APP) kapcsolatban az EKB megjegyezte: az APP-portfólió egyenletes, kiszámítható ütemben csökken, ahogy az eurórendszer a lejáró értékpapírokból származó tőketörlesztéseket már nem fekteti be újra.
Az Európai Központi Bank hozzátette: az eurórendszer már nem fekteti be újra a pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP) keretében vásárolt, lejáró értékpapírokból származó összes tőketörlesztést, és a PEPP portfóliót havonta átlagosan 7,5 milliárd euróval csökkenti. A Kormányzótanács szándéka, hogy 2024 végén beszünteti az újrabefektetéseket a PEPP keretében.
Az EKB közleménye szerint ahogy a bankok törlesztik a célzott, hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletek során felvett összegeket, a Kormányzótanács rendszeresen értékeli, hogy a célzott hitelműveletek és a folyamatban lévő visszafizetésük miként járul hozzá monetáris politikájának alapállásához.
A Kormányzótanács megbízatásának keretén belül készen áll valamennyi eszközének a kiigazítására annak érdekében, hogy az infláció középtávon visszatérjen a 2 százalékos céljához, megőrizze a monetáris politikai transzmisszió zökkenőmentes működését. Emellett a transzmisszióvédelmi eszköz is a rendelkezésre áll az olyan indokolatlan, rendezetlen piaci dinamika elhárításához, amely komolyan fenyegeti a monetáris politika transzmisszióját az összes euroövezeti országban, ami lehetővé teszi a Kormányzótanács árstabilitási megbízatásának hatékonyabb teljesítését - áll a közleményben.