Lendületesen indult a márciusi lakásbiztosítási kampány, az első két hét adatai alapján csaknem 100 ezer új biztosítást kötöttek, több mint 60 ezret pedig újrakötöttek az ügyfelek – mondta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az InfoRádióban. Kandrács Csaba közölte: az MNB arra számít, hogy legalább 200 ezer új vagy megújított lakásbiztosítási szerződést kötnek a fogyasztók a kampány során.
"Társadalmunkban az egyik legnagyobb kincs a lakásunk, az ingatlanunk, és ezért nagyon tudatosan kell hozzáállnunk: mindenféle kockázatot, ha tudunk csökkenteni, akkor jó, ha megtesszük" – mondta az elnök, és hozzátette, gyakori, hogy az évekkel korábban kötött biztosításokat sem igazították hozzá a közben bekövetkezett értéknövekedéshez, ezért is érdemes megnézni, van-e kedvezőbb konstrukció a piacon.
Kandrács Csaba azt is elmondta, hogy mostantól minden március extra felmondási lehetőség lesz a lakásbiztosításoknál. Az idén április 2-ig lehet felmondani a szerződéseket.
Az MNB alelnöke azt is bejelentette azt is, hogy a jegybank ezentúl a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás indexének mintájára negyedévente a lakásbiztosítási díjak alakulását bemutató indexet is közzétesz.
"Elsősorban az ügyfeleket és a piacot szeretnénk arról tájékoztatni, hogy a nálunk lévő összesített adatokból mi látszik, milyen tendenciák olvashatók ki. Elsősorban a díjakra vonatkozóan, mennyire nőtt a lakásbiztosítás díja az elmúlt időszakban" – mondta az InfoRádió érdeklődésére Nagy Koppány, az MNB biztosítás- és pénztárfelügyeleti igazgatóságának igazgatója. Mint kiderült, tavaly a negyedik negyedévben 56 ezer forint volt a lakásbiztosítási szerződések átlagdíja, 18 százalékkal több, mint 2022 utolsó negyedévében. Eközben a kárráfordítás 35 százalékkal nőtt, tehát a díjemelkedés ütemét meghaladta a kárkifizetések növekedése.
Arról is beszélt, hogy a budapesti és vidéki díjakban nincs eltérés, vidéken nagyobbak az ingatlanok, a fővárosban magasabb a négyzetméterár, így a kettő kiegyenlíti egymást. A négymillió, állandóan lakott ingatlanra kötött lakásbiztosítás 82 százaléka, 2,5 millió nyújt teljeskörű – ingatlan és ingóság – fedezetet. A társasház-biztosítások csaknem 1,2 millió otthonra nyújtottak fedezetet tavaly év végén, ezek átlagos éves díja albetétenként 28 ezer forintot tett ki. A csak ingóságra kötött lakásbiztosítások száma 386 ezer, átlagos éves díjuk 23 ezer forint volt. A 600 ezer nem állandóan lakott ingatlanból 136 ezer olyan szerződés van, amely teljes körűen fedezi ezeket az ingatlanokat.
"Bő egymillió olyan háztartás lehet, amelynek bővíteni kellene a fedezetét, vagy ingóságra is megkötni, vagy ingatlanra is, vagy egyáltalán mind a kettőre, merthogy egyikre sincsen"
– mondta az igazgató, és hozzátette, teljes körű adatbázis nem áll rendelkezésükre, ezért csak becsült adattal dolgoznak.
A minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások jelenleg a két százalékát jelentik a teljes lakásbiztosítási piacnak, de az új kötésekből már 10 százalékot képvisel a minősített biztosítás. A megkötött szerződéseknél 10 százalékkal kedvezőbb a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosításoknak az átlagdíja (51 ezer forint), és szolgáltatásban úgy látjuk, hogy egy közel Nagy Koppány szerint 20 százalékos többletet tud nyújtani, így összességében 30 százalékkal kedvezőbb ügyfélértéket biztosít.