Engedélyt kaptak a gabonatermesztők a pocok elleni védekezés kiterjesztésére, ami akár az idei gabonatermés megmentését is eredményezheti - olvasható a vg.hu-n.
Ami a részleteket illeti, a szükséghelyzeti engedélyt kapott szerek felhasználási lehetőségét terjesztették ki, már nem csak járatokat, felületeket is lehet kezelni.
A könnyítést az tette szükségessé, hogy februárban nagyon durván elszaporodtak a pockok, a mérték pedig már a termés 40-70 százalékát is veszélyeztette.
A Nébih e mentén részletes útmutatót adott ki arról, hogy mely szereket, milyen esetekben és milyen módon lehet alkalmazni. A hatóság szerint főként az őszi kalászosokban, repcében, lucernában és ültetvényekben növekedett meg tél végére a mezei pocok állománya, de a nem művelt területeken - például árokpartokon, táblaszéleken, vagy a szaknyelvben ruderáliának nevezett elhanyagolt, leromlott állapotú növénytársulásokban - is tömegesen előfordulnak.
A legfertőzöttebb területek:
- Bács-Kiskun
- Baranya
- Békés
- Csongrád-Csanád
- Jász-Nagykun-Szolnok
- Tolna
A gazdálkodók fontos feladata, hogy hogy mihamarabb felmérjék a mezei pockok népességét a táblákon és azok környezetében.
A kezelések során gondoskodni kell a vadak riasztásáról vagy a területtől történő távoltartásukról.
A gazdálkodóknak a pocoktetemeket folyamatosan kell gyűjteniük, hogy az elhullott állatokat ragadozó vagy dögevő állat ne szedje össze, a területet pedig a kezelés után két héten át külön jelöléssel kell ellátni arról, hogy a véralvadásgátló rágcsálóirtó szert szórtak ki, amelynek ellenszere a K1-vitamin.