Pénteken a benzin átlagára újra csökken 3 forintot, a gázolaj ára nem változik, igaz, szerdán a dízelesek örülhettek egy 2 forintos csökkenésnek. Korábban arra a hírre is csökkent a kőolaj világpiaci ára, hogy Szaúd-Arábia bejelentette, februártól olcsóbban olcsóbban adja az üzemanyagot. Közben itthon adózási kötelezettség helyez nyomást az árra, de ellentétes irányban.
A helyzetet tisztázandó Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezetője az InfoRádióban elmondta, a hazai üzemanyagárak csak késve reagálnak a világpiaci eseményekre, és most inkább csökkenő tendenciát vett fel a Brent típusú kőolaj világpiaci ára.
"Persze, ha egyik napról a másikra nézzük, ingadozást láthatunk benne, de összességében tartósan a 80 dollár alatti hordónkénti árban vagyunk, volt már 73 dollár is, most kicsit magasabb, de sokat segít a helyzeten, hogy a forint stabil és jól tartja magát a dollárral szemben. Ezeknek köszönhetjük azt, hogy csökkenést tapasztalhatunk a benzinárban is."
Az árazás akkor is a Brent árához "viszonyul", ha sok keleti ország az Ural típusú olajból vásárol, mert a Brenté az irányadó árfolyam.
Közben viszont a 600 forint fölé nyomja a literárat a két részre bontott, adózási szabályok miatti kényszerű emelés, és jön is a második rész jövő hétfőn, ez 20 forintos emelést jelent egy literre vetítve, de várhatóan még ettől is 600 forint alatt maradhat valamivel a benzin literára, a gázolaj lépheti át a 600 forintos átlagárat.
"Pánikra nincs ok,
600 forint, plusz/mínusz 20 forintos átlagárakra számítok a következő hónapokban"
- szögezte le Bujdos Eszter.
A Holtankoljak.hu-n szerepel az átlagár, de a minimum és a maximum is, ezzel kapcsolatban elmondta, a legolcsóbb és a legdrágább kút igen messze van egymástól; a legolcsóbb kutak az automatakutak, amelyek ára maximum 30 forinttal lehet olcsóbb, mint az átlagár, a legdrágább kutak pedig az autópályák mellettiek, amelyek szintén 30-40 forinttal emelkednek az átlagár fölé, és 10 forintnál nagyobb különbséget nem nagyon találni egy-egy településen belül.