2023 novemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,6 százalékkal csökkent. 2023 októberéhez mérten 2,3 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Csak két alág kibocsátása nőtt: a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásé, valamint a vegyi anyag, termék gyártásáé.
A múlt év első tizenegy hónapjában az ipari termelés 4,8 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában. (Az ipari termelés tavaly novemberi részletes adatait január 12-én, pénteken közli második becslése alapján a KSH.)
Mint a friss jelentést értékelve Nagy János, az Erste Bank elemzője az InfoRádióban elmondta, alapvetően elég gyengére sikerült a novemberi adat, az 5,6 százalékos csökkenéssel
masszívan elmaradt az elemzői várakozástól, ami 0 és 1 százalék közötti visszaesést prognosztizált.
Havi szinten 2,3 százalékkal csökkent a termelés az októberi hónaphoz képest. Itt is érdemi elmozdulást várt a konszenzus, elsősorban a belépő új iváncsai akkumulátorgyár miatt, de ez nem következett be.
Az egyes ágazatok teljesítménye ebből az előzetes adatból kevéssé látszik. A kokszgyártásban, illetve a vegyiparban - összehasonlításban - növekvő termeléssel kapcsolatban Nagy János megjegyezte: ez két olyan energiaintenzív alágazat, amelyben az előző évben az energiaárak megugrása miatt jelentősen, több esetben és két számjegyű mértékben csökkent a termelés, tehát "itt érhetett körbe a bázis", vagyis a korábbi alacsony szinthez mérten történt csak emelkedés.
Kellemetlen és nem várt fordulatként említette
az autóipar és az akkumulátorgyártás jelentős elmaradását a tavalyi szintektől.
"Az ok elsősorban kereslet: a novemberi európai autóeladások már valamelyest mutatták a lassulást, illetve az egyéb felvásárló piacaink, így például a német ipar is alulteljesített a várakozásokhoz képest" - ismertette.
A következő időszakra vonatkozóan elmondta: december alapvetően gyengébb hónapja szokott lenni az iparnak, ráadásul most kettővel kevesebb munkanap is volt, mint az előző év decemberében, ezért arra a hónapra nem számítanak már érdemi fellendülésre. Az idei év elején már némileg javultak az európai konjunktúraindexek, ebben lehet talán valami fogódzót keresni a szakember szerint. Az elemzők arra számítanak, hogy ez majd meghozza a várt fordulatot nálunk is.