A hazai bankrendszer változatlanul stabil, sokkellenálló-képessége erős. A jövedelmezőség kiugró, ehhez érdemben hozzájárult a jegybanki betéteken elért kamateredmény - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank most közzétett pénzügyi stabilitási jelentése.
"Kiugró volt a bankrendszer első féléves eredménye, és valószínűleg megelőlegezhetjük, hogy az idei teljes éves profit is kiemelkedő mértékű lesz.
Az első félévben 675 milliárd forint profitot ért el a bankrendszer a nem konszolidált adatok alapján. Ez a féléves eredmény meghaladja az összes eddigi teljes év profitját"
- fogalmazott az InfoRádióban Dancsik Bálint, az MNB főosztályvezetője.
Azt is elmondta, hogy a lakosság és a nem banki pénzügyi intézmények bankrendszernél elhelyezett betétállománya csökkent, a bankszektor likviditási tartaléka azonban továbbra is bőséges.
Dancsik Bálint arra is kitért, hogy
a hitelpiac idén elérheti a mélypontját
mind a lakossági, mind a vállalati hitelezésben.
A nemteljesítő hitelek aránya közben továbbra is alacsony.
"Összességében nem láttunk emelkedést, sőt az elmúlt hónapokban egyértelmű csökkenés volt a ráta alakulásában, ami elsősorban a háztartási hiteleknek köszönhető, idén augusztusra 3,2 százalékra csökkent."
Az MNB mindezek ellenére lát kockázatokat, igaz, ezek a kockázatok nem rendszerszinten jelentkeznek.
"Kiemeltünk a jelentésben néhány portfóliót, amelyben emelkedésre számítunk. Az első helyen ami az átárazódó és a kamatstopos hiteleket illeti, jelenleg a jelzáloghitel-állományon belül egy 1200 milliárd forintos állomány van a kamatstop hatálya alatt, ez nagyjából 300 ezer szerződést jelent, ezen hitelek esetében - amennyiben kivezetnék a kamatstopot - a törlesztőrészlet-emelkedés mediánja 11 ezer forint lenne, ez nagyjából 27 százalékos emelkedés. Közben a kkv-hitelek esetében jóval gyorsabban amortizálódó állományról beszélünk, augusztusi adatok alapján 650 milliárd forint található még a kamatstop hatálya alatt, ez nagyjából 13 ezer vállalatot jelent."
A hazai lakáspiacon jelentősen mérséklődtek a tranzakciók, és
a lakásárak is enyhén mérséklődtek
2023 második negyedévében éves összevetésben. A lakáspiaci túlértékeltség emiatt valamelyest enyhült, de még továbbra is magas.
A kereskedelmiingatlan-piacon 2023 első félévében emelkedett a kihasználatlansági ráta mind a budapesti irodák, mind az ipari-logisztikai ingatlanok esetében - áll a jegybank pénzügyi stabilitási jelentésében.