Süle András szerintaz Európai Unió történetének egyik legátfogóbb gyógyszerügyi szabályozási folyamata zajlik. A szakember azt mondta, a jelenlegi – a kutatástól a törzskönyvezésig, a forgalmazástól az alkalmazásig kiterjedő, a gyógyszerek „életének” valamennyi szegmensét taglaló – több mint húsz éves szabályozás fölött kissé eljárt az idő.
A jogalkotási folyamat pillanatnyilag az Európai Bizottság szintjén tart. Javaslatát április 26-án fogják publikálni, amit követően az Európai Tanács és az Európai Parlament külön-külön is tárgyalni fogja a javaslatot. A konzultációs periódusban már az egyes szakterületek, így például az egészségügyi szakembereket képviselő testületek és tagországi szervezetek is véleményt nyilvánítanak, megtéve kiegészítő javaslataikat a készülő szabályozás kapcsán – hívta fel a figyelmet Európai Kórházi Gyógyszerészi Szervezet elnöke.
Süle András szerint a fő célt illetően nyilván más és más aspektusokat emelnek ki az eltérő szakterület képviselői, hiszen egy 28 fejezetből álló irányelvcsomagról van szó. A betegágy mellett dolgozó gyógyszerészeknek a készülő szabályozás
legfontosabb üzenete a betegbiztonság fokozása,
továbbá a gyógyszerekhez való hozzáférésnek az egyenlőbbé és gördülékenyebbé tétele.
Ezen belül leginkább a betegbiztonsági irányelveknek a fejlesztése üdvözlendő, ami – mint fogalmazott – különösen hangsúlyosan tűzi zászlajára az egyes ritka betegségeket kezelő gyógyszereknek a törzskönyvezhetőségét és a kapcsolódó kutatások segítését, kiváltképp a gyermekgyógyászat területén.
Ugyancsak lényegi eleme az új szabályozásnak a betegtájékoztatás egy új formája, amit elektronikus betegtájékoztatónak hívnak, és a hagyományos, papíralapú betegtájékoztatók mellett fog majd az egyes gyógyszeres dobozokon érvényesülni – jegyezte meg a szakember.