Nyitókép: scyther5/Getty Images

Egyre nagyobb kihívást jelent megfelelő munkaerőt találni

Infostart
2023. április 11. 13:52
Egy felmérés "aranykereséshez" hasonlítja a folyamatot. A piac telített és stagnál.

Hosszú, fáradságos, időt és energiát nem kímélő folyamat a magas beosztású vagy speciális "tudásokat", képességeket igénylő pozíciónak megfelelő jelölt megtalálása, emiatt 2022-ben jelentősen meg is nőtt a toborzási folyamatok ideje – ez derül ki az Enloyd friss kutatásából.

A Recruitment Trends névre hallgató felmérés szerint az alkalmasnak talált jelöltek

leggyakrabban az alacsony bér miatt utasítottak vissza ajánlatot,

de egyre többször tapasztalnak a piacon ellenajánlatot is. A kiszervezett toborzási szolgáltatás kevésbé elterjedt hazánkban, pedig ez az időmegtakarítás hatalmas előnyt jelenthet a munkáltató és a belső HR-csapat számára egyaránt.

A felmérést 150 döntéshozó bevonásával készült, egyik legfontosabb megállapítása az, hogy a magas beosztású vagy speciális skilleket igénylő pozíciónak megfelelő jelölt megtalálása egyre inkább hasonlít az aranykeresésre, ugyanakkor ha sikerrel jár, hatalmas előnyöket hozhat az adott cégnek.

A válaszadók 40 százaléka szerint hosszabbodott meg a toborzási folyamat, 5-8 hetes, de inkább már ennél is hosszabb.

Egyre jellemzőbb az is, hogy mivel a munkáltatók nem tudnak várni, szakemberek bevonásával keresnek munkaerőt – minél magasabb pozícióba, annál inkább van ez így.

A felvételhez általános a következő út:

  • szakmai tapasztalat felmérése
  • nyelvi készségek ellenőrzése
  • interjú alatti feladatmegoldás.

Bér miatt egyébként 55,1 százaléknyian utasítják vissza a munkaajánlatot, de 43,6 százalék "ellenajánlat" miatt nem vált, vagyis az addigi munkáltató emel a béren. A munkaadók figyelmébe ajánlja a felmérés, hogy ha emelni kell, gyorsan kell.