Ha a napi pihenőidőt a heti pihenőidő előtt kell kiadni, akkor a jelenlegi magyar szabályozás szerint a pénteki munkaidőnek 13 órakor véget kell érnie - magyarázta Fodor T. Gábor munkajogász a hrportal.hu-n.
Szerinte módosítani kellene a Munka törvénykönyvét, hogy megfeleljünk az uniós jognak.
Az ügy, amelyben az Európai Unió Bírósága ítéletet hozott, egy
miskolci mozdonyvezetőtől
indult, aki pert indított a MÁV-Start ellen, amiért munkáltatója nem adta ki számára külön a napi 11 órás pihenőidőt - ismerteti a szaklap.
A MÁV-Start azt állítja, hogy mivel a jelen ügyben alkalmazandó kollektív szerződés az EU-s irányelv által megkövetelt minimális (24 órás) heti pihenőidőt jelentősen meghaladó (legalább 42 órás) pihenőidőt ír elő, a döntése a munkavállalóját egyáltalán nem érinti hátrányosan. Tehát összességében többet pihen a munkavállaló,
csak a napi 11 órás pihenőidős jogcím sérül.
A Miskolci Törvényszék felfüggesztette az eljárást, és azt kérdezte az Európai Unió Bíróságától, hogy az irányelv értelmében a heti pihenőidővel egybefüggően kiadott napi pihenőidő a heti pihenőidő részét képezi-e. Azaz lehet-e egy egységként kezelni a kettőt.
A bíróság ítéletében leszögezi, hogy a napi és a heti pihenőidőhöz való jog két önálló jogot képez.
A gyakorlatban ez azt jelenti - értelmezi a helyzetet Fodor T. Gábor munkajogász -, hogy az átlagos, hétfőtől péntekig terjedő munkarendet figyelembe véve a munkavállaló két pihenőnapja a szombat és a vasárnap mint naptári nap, ez a heti pihenőidő.
A pénteki munkanapot követő tizenegy órás napi pihenőidőnek szombaton 0 óra előtt be kell fejeződnie – tehát
péntek 13 órát követően a munkavállaló nem dolgozhat.
Amennyiben a jelenlegi törvényi szabályozás változatlan marad, akkor a pénteki munkanapnak vagy rövidebbnek kell lennie úgy, hogy 13 órakor befejeződik, vagy át kell állni a négynapos munkarendre.
A munkajogász szerint megoldás volna, ha a magyar jogalkotó az ítéletet követően módosítaná a Munka törvénykönyve munka- és pihenőidőre vonatkozó fejezetét. Kézenfekvő lenne például a törvényi munka- és pihenőnap kezdetét nem éjfélre, hanem reggel hatra időzíteni, így a pénteki munkavégzés nem 13, hanem 19 óráig lenne lehetséges.