Egy vadonatúj világ küszöbén állunk, egészen különleges időben, döbbenetesen új szakaszban hajózunk – összegezte könyve fő üzenetét Matolcsy György. Hozzátette, a könyv egy liberális cikkgyűjteményre adott válasz, mert a nyugati-liberális nézőponttal szemben szükség van egy eurázsiai szemszögre is. A jegybank elnöke szerint a geopolitikának a rend, az egyensúly irányába kell tartania.
Matolcsy György szerint az új, fenntartható gazdasági és világrend egyik kulcsa a pénz. 25 évente új pénzügyi rendszer jön létre. A legutóbbi ilyen váltás 1996-ban volt, amikor megjelent az internet.
"A központi bank digitális pénze (Central Bank Digital Currency – CBDC) lehet a következő nagy dobás, a következő globális pénzügyi rendszert megalkotó keret."
Az nyer ebben az évtizedben, aki megérti az idő mintázatait - mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
"Ezt az évtizedet annak az elején lehetett volna megnyerni. Ahogy az előző évtizedet úgy nyertük meg, hogy a tíz év reformjainak 85 százalékát az évtized első három évében hajtottuk végre. Létrejöttek azok a szerkezetek, például az adórendszer, amelyek a többi sikert hozták."
Most azonban ez elmaradt. Vannak mentségek, hiszen túl kellett élni a koronavírus-járványt, most pedig az infláció első csapásait – tette hozzá Matolcsy György.
"Kis, 2-3 éves miniválságok jöhetnek.
Azt javasoljuk, hogy álljunk az évtized élére. Ne szenvedjük az évtized átmeneteit, hanem mi gyorsítsuk ezeket föl. Az energiaátmenetre nyilvánvalóan azonnali és jó választ kell adnunk."
A fosszilis erőforrások halottak, a napenergia lesz meghatározó – hangsúlyozta a jegybank elnöke. Szerinte az energiaátmenet felgyorsítása nélkül Magyarország nem lehet nyertes. A másik ilyen a fenntarthatóság, a zöld gondolat. A jegybank a pénzügyi rendszerben ennek az élére állt. Továbbá a tudás élére is kell állni, mert aki nem a tudásra építi az egyensúlyi növekedés új képletét, az nem lehet fenntartható, mert az összes többi kimerült.
Matolcsy György a bírálat, a kritika fontosságát is hangsúlyozta.
"Nagyon fontos az időkezelés. Három év elveszett a strukturális reformok szempontjából Magyarországon, de nem veszett el az évtized. Mindig van kiút, most legutóbb a gazdasági bizottságban is próbáltam emellett érvelni" – jegyezte meg.
A könyv szerzője arról is beszélt, hogy
Magyarország ma csapdában van,
mert az eddigi geopolitikai stratégiája azon alapult, hogy minden nagyhatalmat érdekeltté kell tenni Magyarország felemelkedésében. Úgy tűnik azonban, hogy a világrendszer ismét megkettőződik.
A helyzet megoldását George Friedmann egy gondolatát idézve vázolta: nagyon erős gazdaságot kell építeni politikai, hatalmi, diplomáciai erő nélkül.
"Nem arra kell az energiádat felhasználni, hogy világpolitikai tényező legyél. Ez Szingapúr, az Emirátusok és Izrael stratégiája" – fejtette ki. Van európai példa is, Svájc, Ausztria, Dánia – mondta Matolcsy György.
Úgy látja, vissza kell térni az egyensúlyi növekedéshez, amely nem engedi meg például, hogy a magyar élelmiszeripar az Európai Unióban Bulgária után a legrosszabb termelékenységi szintet hozza.
(A nyitókép illusztráció.)