Nyitókép: gorodenkoff/Getty Images

100 milliárdos gyármentő hitelprogram indul

Infostart / MTI
2022. november 14. 12:44
2023. január 1-jén indul az EXIM Magyarország programja, amely az energiahatékonysági és megújuló energia-termelő beruházásokat támogatja fix kamatozású, kedvezményes hitelekkel.

A piaci hiteleknél jóval kedvezőbb feltételeket kínáló konstrukció keretében a megcélzott iparvállalatok forinthitel esetén legfeljebb évi 5 százalék, míg euró alapú kölcsönök esetében legfeljebb évi 3,5 százalék kamat mellett juthatnak finanszírozási forráshoz az állami támogatásnak köszönhetően.

Mintegy 500 hazai közép- és nagyvállalat juthat kedvezményes hitelhez a kormány által meghirdetett programmal. A termelőszférában tevékenykedő hazai vállalatokra szabott program célja, hogy kedvezményes beruházási hitelekkel ösztönözze az energiaválságnak különösen kitett, a magyar export növekedésében kulcsszerepet játszó termelő vállalatokat arra, hogy megújuló forrásokon alapuló energiatermelési és energiahatékonysági fejlesztésekbe ruházzanak be energiaköltségeik csökkentése és versenyképességük javítása érdekében.

Az EXIM új hitelprogramja kiegészíti a november elején elindított Gyármentő program 150 milliárd forintra tehető, vissza nem térítendő támogatását.

Ezenkívül olyan vállalkozások is élhetnek a hitellehetőséggel, amennyiben megfelelnek a feltételeknek, amelyek nem részesülnek vissza nem térítendő támogatásban. Az elérhető maximális hitelösszeg - az igénybe vett állami támogatások jogcímétől függően - meghaladhatja a 2 milliárd forintot - írták.

A kedvezményes gyármentő hitel olyan hazai fejlesztéseket finanszíroz majd, ahol a hitelösszeg legalább 50 százalékban megújulóenergia-termelés, és/vagy energiahatékonyságot megvalósító beruházások finanszírozását szolgálja.

A beruházáshoz kapcsolódó egyéb - technológiakorszerűsítő vagy kapacitásbővítő - beruházás is finanszírozható lesz, de maximum a teljes hitelösszeg 50 százalékáig. A hitelprogramban olyan magyar nagy- vagy középvállalatok lesznek finanszírozhatók, amelyek devizabelföldi gazdálkodó szervezetnek minősülnek, és tevékenységük a programban meghatározott ágazatok egyikébe tartozik, a válságban való érintettségüket pedig nyilatkozat formájában igazolják. A jelentkezések befogadásának alapja a finanszírozni kívánt beruházási célhoz kapcsolódó tevékenység.

A hitelprogramban az energiahatékonysági és megújulóenergia-beruházások esetében nincs önerő követelmény,

míg a kapacitásnövelő, technológiakorszerűsítő beruházások esetében gépek, berendezések vásárlásakor a beruházás nettó bekerülési értékének minimum 10 százalékát kell önerőből finanszírozni, egyéb esetben minimum 15 százalékát.

A hitel közvetlenül az EXIM Magyarországnál vagy azoknál a magyar hitelintézeteknél lesz igényelhető, amelyek részére az EXIM refinanszírozást biztosít.