Nyitókép: Pixabay

Kiszámolták, mi lesz, ha november 1-jével leáll az orosz gáz

Infostart
2022. október 18. 12:48
A Nemzetközi Energiaügynökség körképet készített a közelmúltról, a jelenről és a közeli jövőről, ami a földgázigényt illeti.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a globális földgázpiac tavaly óta tartó szűkössége jövőre is fennmaradhat, a globális kereslet az idei évben 0,8 százalékkal lehet alacsonyabb, mint tavaly - olvasható a vg.hu portálon.

Az európai nyersanyagéhség közben 10 százalékkal csökkenhet egy év alatt, és Ázsiában sem lesz nagyobb az "étvágy" a jóslatok szerint.

A jóslatokban a háború és a kereskedelmi szankciók miatt meglehetősen nagy a bizonytalanság, azonban a gázszállításban világszerte alig 0,4 százalékos növekmény lehet a következő évre.

A jelentés szerint 2022 harmadik negyedévében a kilövő energiaárak fogták vissza a keresletet, és megindult az útkeresés az üzemanyagok lecserélése irányába is. A kieső földgázt főként szén és olaj felhasználásával váltották ki. Földgázból Kína és Japán fogyasztása stagnál, Dél-Koreáé és Indiáé viszont csökken. Az amerikai felhasználás viszont közben az árnövekedés ellenére növekszik.

Az európai LNG-felhasználási többlet egy év alatt 65 százalékos,

ez a szám aligha csökken, ha a feldolgozói és logisztikai kapacitás felzárkózik az igény mellé.

Az IEA jelentése megvizsgálta az uniós gázpiac ellenállóképességét az orosz szállítások november 1-től történő esetleges teljes leállítása mellett. A kereslet mérséklése nélkül az LNG magas elérhetősége mellett is az uniós tárolók töltöttsége februárra 20 százalék alá csökkenhet, míg az LNG alacsony elérhetősége mellett mindössze 5 százalékig lehetnek a tárolók feltöltve ugyanebben az időpontban. Ez az ellátás zavaraihoz is vezethet egy kései hideghullám esetén.