Először is fontos tisztázni, miért fontosak a banki és más, pénzügyi számlák. Ezek nélkül az emberek informális úton kezelik a pénzüket, általában készpénzt használnak. Ám ez kevésbé biztonságos, valamint kimaradnak egy sor olyan szolgáltatásból is, amelyek a segítségükre lehetnek megtakarításaikban vagy baj esetén.
Az adatok azt mutatják, hogy azok a háztartások, amelyek hozzáférnek a pénzügyi szolgáltatásokhoz ellenállóbbnak bizonyulnak a pénzügyi válságok idején. A dolgozók, akiknek a bérét közvetlenül a számlájukra utalták, több megtakarítással rendelkeztek, mint azok, akiket készpénzben fizettek ki - írta a friss Global Findex Database adatait ismertetve a Portfolio.
A Világbank 2021-es kutatásában - amely a koronavírus-járvány alatt zajlott, 125 000 ember megkérdezésével 123 országból - felállított indikátorok a formális és informális pénzügyi szolgáltatások igénybevételének, valamint hozzáférhetőségének szintjét mutatják. A tanulmányban elsősorban a kártyahasználatot, valamint a mobilos és internetes fizetési lehetőségeket vizsgálták.
Világszerte még mindig sokan kapják készpénzben a kormányzati kifizetéseket (pénzügyi ellátások, nyugdíj, segélyek stb.). A Világbank térképe alapján úgy tűnik, Magyarországon
még mindig 1 milliónál többen kapják készpénzben ezeket a transzfereket.
A legtöbben a kutatás szerint azért nem nyitottak számlát, mert nem állt rendelkezésükre elegendő pénz, vagy mert egyszerűen túl messze éltek a legközelebbi pénzügyi intézménytől. A Világbank kutatói szerint azonban ezek a hiányosságok könnyen kezelhetők. Az "alulbankoltak" kétharmada nyilatkozott úgy, hogy hiába nyitott számlát, segítség nélkül nem tudta volna használni azt. Azok a számlatulajdonosok, akik családtagjaikra, vagy banki ügynökökre szorulnak a számlakezelésben a pénzügyi visszaéléseknek is sokkal jobban ki vannak téve.
Magyarországgal kapcsolatban egy fontos dologra is rámutatott a Világbank kutatása. A magasabb jövedelmű országokban általában nincs nagy szakadék a számlatulajdonosok arányában a gazdagabb és a szegényebb rétegek között, és szinte mindenki rendelkezik számlával. Van azonban néhány kivétel: a tanulmány Horvátországot, Magyarországot és Uruguay-t emelte ki, mint
olyan országokat, ahol a számlatulajdonosok arányát illetően kétszámjegyű különbség mutatható ki a háztartások leggazdagabb 60 százaléka és a legszegényebb 40 százalék között.
A Világbank kutatása egyébként 88 százalékra mérte Magyarországon a számlatulajdonosok arányát a felnőtt lakosságon körében, a számlatulajdonos nők aránya 87 százalék volt, a háztartások legszegényebb 40 százalékán belül pedig 81 százalék rendelkezett számlával.
A Magyar Nemzeti Bank 2020-as felmérése szerint ugyanakkor még a háztartások legalsó vagyoni decilisében is 80 százalék volt a folyószámlával rendelkezők aránya.