Kelemen Péter szerint történelmi léptékű aszályos időszakon vagyunk túl, ami a hazai gyümölcstermesztésben különösen kritikusan hatott az alma és a meggy esetében, jelentős a mennyiségi csökkenés. Utóbbinál ez főként annak köszönhető, hogy a gyümölcsök nem nőttek meg, előbbinél viszont összetettebb a kérdés, miután a csapadékmentes periódus voltaképpen már 2021 ősze óta tart, és bizonyos értelemben már a tavalyi rügyképződés/berakódás, illetőleg az azt követő virágzás is befolyásolta a képet – fogalmazott a Fruitveb ügyvezető igazgatója.
A szakember kitért arra is, hogy a többi gyümölcs esetében az aszály okozta kiesést némiképp „kompenzálta”, hogy a tavaszi időszakban kevesebb volt a fagykár, például az őszi- és kajszibarack esetében jobb termésmennyiségeket takarítottak be a 2021-es évnél, dacára, hogy az öntözetlen ültetvényeket az aszály elég jelentősen „megtépázta”.
Almából
az elmúlt tíz év egyik legalacsonyabb termése várható
300-350 ezer tonnával, ami a 2021-es évihez képest 20 százalékos csökkenés. Meggyből 55-60 ezer tonna körüli eredmény lesz, 15 százalékkal alulmúlva az elmúlt év termését – ismertette Kelemen Péter.
Ami a kajszi- és őszibarack terméshozamát illeti, bár a KSH még nem adta ki az idei évre vonatkozó adatokat, az már most kijelenthető, hogy a tavalyinál jóval mérsékeltebb idei fagykárok miatt
mind a két faj esetében a 2021-es termést jóval 50 százalékkal meghaladó lesz az idei évi
– vélekedett.
Szilvából – a fagy és az aszály eredőjeként – átlagos mennyiség várható, csakúgy mint a tavalyi évben – tette hozzá.