A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által közzétett adatok szerint idén mintegy másfél millióan (217 ezerrel kevesebben, mint egy évvel ezelőtt) ajánlották fel a személyi jövedelemadójuk 1 százalékát civil szervezeteknek, ami 15 százalékos csökkenés a tavalyi évhez képest.
A Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány igazgatója szerint ennek hátterében az állhat, hogy a családi adókedvezmény az áprilisi választások előtt nem sokkal bejelentetett változása sokakban azt a képet rögzítette, hogynem is nyilatkozhat az 1 százalékról, tehát ilyen szempontból nem kell az adóval foglalkoznia. A sajtóban, illetve a hivatalos nyilatkozatokban megjelent ugyan, hogy ez nem így van, mégis sok embert ez tántoríthatott el, különösen annak fényében, hogy az egyházi 1 százalékoknál nem látszik ilyen csökkenés – mutatott rá Gerencsér Balázs. Arra is emlékeztetett: a két rendszer annyiban eltérő, hogy ha valaki már egy egyháznak egyik évben nyilatkozott az 1 százalékról, az minden évben, ameddig vissza nem vonja, automatikusan megy. Ugyanezt a lehetőséget a civil szervezeteknél még nem sikerült elérni, így minden évben nyilatkozni kell.
Mintegy 11 milliárd forinton (428 milliós növekedés tavalyhoz képest) osztozhattak a civil szervezetek, fontos azonban megjegyezni, hogy ezek száma jelentős – tette hozzá a szakértő. Mindeközben az egyházaknál jelentősen nőtt az érték: több mint 20 milliárd forintot tett ki az összes felajánlás, ami 2,3 milliárd forintos növekedés a tavalyi évhez képest.
A NIOK szerint egységesen kellene kezelni a kérdést a civil szervezetek és az egyházak esetében: vagy egyiknek se járjon automatikusan a felajánlás, vagy mind a kettőnek, ameddig az adózó másképp nem gondolja.