A napi átlagos árszintek megawattóránként 12-13 euróval nőttek a hónapban, a legmagasabb érték a Közép-Európai Gáz Tőzsdén (CEEGEX) 140,77 euró volt, a záróárak 138,66-143,17 euró között alakultak.
Az európai piacokon az importforrások havi volumene az egy évvel korábbinál 7 százalékkal alacsonyabban alakult. Az orosz források 61 százalékos csökkenését az LNG és norvég források sem tudták ellensúlyozni. A hónap elején megszűnt az orosz szállítás Hollandiába és Dániába. Az Északi Áramlat vezetéken a hónap végére a májusi átlaghoz képest a szállítás 60 százalékkal csökkent. A Török Áramlaton egyhetes tervezett karbantartás miatt esett vissza a szállított volumen, havi alapon 27 százalékkal.
(A MEKH részletes jelentése a nagy méretű grafikonokkal itt érhető el.)
A piacok beárazták az esetleges további orosz forráscsökkenés lehetőségét. A 2023. éves földgáztermék árát befolyásoló tényezőárak közül júniusban a szén euróban mért ára 4,06 százalékkal, a szén-dioxid-kvóta ára 6,95 százalékkal nőtt, ami az európai szénerőművek várható felfutását jelzi.
A magas árkörnyezetben a hazai felhasználás (3,9 terrawattóra) júniusban az előző évihez képest 11 százalékkal csökkent.
Az előző hónaphoz képest 8 százalékkal kevesebb volt az import, de az export is felére csökkent, így a nettó kereskedelmi források volumene csak 3 százalékkal csökkent.
Az importnál nagyobb mértékben visszaeső fogyasztás lehetővé tette a betárolt mennyiség (6,4 terrawattóra) növelését, júniusban 9 százalékkal több gáz került a tárolókba, mint a megelőző év azonos hónapjában. A tárolók 27,17 terrawattóra készlettel zárták a hónapot, a töltöttségi szint 40,1 százalékon állt - közölte a MEKH.
Júniusban a betárolt mennyiség( 6,4TWh) 9 százalékkal volt magasabb, mint a megelőző év azonos hónapjában. A tárolók 27,17 TWh készlette lzárták a hónapot, a töltöttségi szint 40,1 százalékon állt. A régió tárolóiban júniusban Magyarországon, Horvátországban és Ukrajnában alacsonyabb volt a havi zárókészletszint, mint a megelőző év azonos időszakában, Ausztria és Szlovákia viszont magasabb töltöttségi szintet ért el, mint tavaly.
A magyar, fogyasztásarányos tárolói szint nem érte el az unió által elvárt 35 százalékot, de az uniós átlagot jelentősen meghaladta a hónap végén.