"Azon dolgozunk, hogy az ország pénzügyi infrastruktúrája, így a gazdaság egésze működőképes maradjon a háborús körülmények között is. Ukrajnai leánybankunk tevékenységének fenntartása mellett több millió eurós támogatással, tárgyi adományokkal, munkatársaink és ügyfeleink körében indított több százezer euró értékű humanitárius adománygyűjtéssel, és 160 menekült elszállásolásával, ellátásával járulunk hozzá a válsághelyzet kezeléséhez" – áll az OTP Bank közleményében, amelyet a Portfolio idéz.
"Oroszországi leánybankunk működését teljes mértékben alárendeljük a nemzetközi szankciós előírásoknak. Fokozatosan leépítjük a vállalati hitelportfóliónkat, nem fektetünk orosz állampapírokba, illetve ezek forgalmazását a teljes nemzetközi OTP Csoportban felfüggesztettük. Az OTP Bank nem nyújt finanszírozást oroszországi leánybankja számára. Folyamatosan mérlegeljük, hogy szükség van-e további változtatásokra az OTP Csoport oroszországi jelenlétével kapcsolatban. Minden lehetséges döntést számba veszünk, ezek között elemezzük az orosz piac esetleges elhagyásának feltételeit és következményeit is" – közölte a bankcsoport.
A Portfolio emlékeztet arra, hogy március 4-én Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a gyorsjelentés utáni sajtótájékoztatón még úgy fogalmazott, "arra számítunk, hogy mind a két országban hosszú távon is jelen marad az OTP".
Csütörtökön Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter felszólította a fogyasztókat, hogy bojkottálják azokat a nagy nemzetközi vállalatokat, amelyek még nem vonultak ki az orosz piacról. A nyugati cégek között az OTP-t is megemlítette.
Az ukrán leánybank összes eszközállománya 2021 végén 984 milliárd forint volt (csoporton belül 3,6 százalék), nettó hitelei 614 milliárd forintot tettek ki (3,9 százalék), a saját tőkéje 160 milliárd forint volt (5,3 százalék). Az orosz operáció összes eszközállománya 2021 végén 800 milliárd forint volt (2,9 százalék), nettó hitelei 621 milliárd forintot tettek ki (3,9 százalék), saját tőkéje 241 milliárd forint volt (7,9 százalék).