Ezekben a hetekben válik aktuálissá a jövő év üzleti tervezése a vállalkozásoknál. 2022 választási év is lesz, ami miatt talán még kevésbé kiszámítható a helyzet.
Alapvetően viszont biztosnak látszik, hogy
"kitart" az infláció
- vélekedett az InfoRádióban a Sberbank treasury vezetője.
"Vélhetően jóval hosszabb lesz az inflációs nyomás, nem csak itthon, hanem külföldön is" - tette hozzá Horváth István.
A kormányzat viszont közben egy nagyobb devizahitelt vett fel, ami a vállalkozások számára extra forrásokat jelenthet.
"Azt gondoljuk, a kormány nem fog tartózkodni attól, hogy elkezdje költeni a pénzt, ami rendelkezésre áll. Ennek vannak profán okai, a választás is ilyen, de a beruházásokat is próbálják támogatni, és egy komolyabb kormányzati kiköltekezés lesz látható a következő hónapokban" - húzta alá Horváth István.
A jövő év második felére viszont már borúsabbak a kilátások szerinte.
"Egyrészt külpiaci lassulásra is vannak jelek,
a kínai piac bukdácsol, és mivel rendkívül beágyazott a világgazdaság vérkeringésébe, vélhetően onnan valamiféle lassulás érkezhet.
Ezzel párhuzamosan pedig a magyar államháztartás hiánya meglehetősen lassan csökken, sőt, azt mondanám, a környező országokéhoz képest igen magas, bár vannak országok, ahol még ennél is sokkal magasabb, de például Olaszországot eleve másként kell megítélnie a piacnak; tény, hogy jövőre kiigazítás kell, főleg a második félévben vagy 2023 elején" - tette hozzá.
Hogy a kiigazításnak a kárvallottja ki lesz?
"Igazából mindenki. Minden második megtermelt forintunk átmegy az állami működésen, ez pedig mindenkit érint" - figyelmeztetett a Sberbank treasury vezetője.