Nyitókép: Ujvári Sándor

Azt hiszi, vége a drágulásnak? Pedig újabb ármelkedés jön az agráriumban

Infostart
2021. július 28. 16:41
Az értékesítési áraknál mind a termelők, mind a feldolgozók várják, hogy a nyersanyagok drágulását érvényesíthessék. Ráadásul nem csak idén lesz áremelkedés.

Azzal az élelmiszerpiac minden szereplője egyetért: a nyersanyagok drágulása nem épült még be teljesen az értékesítési árakba. Ezzel együtt összességében tovább javultak a magyar agrárium kilátásai, az ágazat helyzetét mérő Takarék AgrárTrend Index értéke kismértékben tovább emelkedett a második negyedévben - derült ki a Takarékbank közléséből.

A piaci szereplők helyzetértékelése főként a baromfi, a szőlő-bor és szántóföldi növénytermesztésre alapozott termékpályákon javult, a többi alágazatban alapvetően stagnálás, minimális csökkenés figyelhető meg.

Még megkapjuk a nyersanyagár-emelkedés utolsó körét

A Takarékbank Agrár Üzletágának szakértői is arra számítanak, hogy az élelmiszerárak a következő egy évben tovább emelkednek, és egy

többéves növekedési ciklusra is számítani kell.

A gazdálkodók az állati termékeknél a takarmányárakban további érdemi emelkedéssel nem számolnak, az értékesítési áraknál viszont mind a termelők, mind a feldolgozók várják, hogy a nyersanyagok drágulását érvényesíthessék.

Az aratás az őszi vetésű növényeknél rendben halad, árpából kifejezetten jó termés várható, továbbá a búza eddigi terméseredményei is bíztatók Magyarországon. A júniusi aszályos időszak miatt a kukorica terméseredményeiben a piac visszaesést vár, a bizalmi indexben ez a várakozás ténylegesen a harmadik negyedben jelenhet meg.

A fontosabb alágazatok közül kiemelkedő javulást mutat az elmúlt egy évben a baromfihús-termékpálya, a bizalmi alindexe négy negyedév alatt 50 százalékkal emelkedett. Elsőként itt tudták érvényesíteni a gazdálkodók a megnövekedett takarmányárakat.

A kedvező értékesítési árak az olajos magvak esetében is bizakodásra adnak okot. A várhatóan jó terméseredmények ugyan csökkenő árakat feltételeznének a búza esetében, viszont továbbra is a 2020 év végi szinteken mozognak az árutőzsdei jegyzések.

A gyümölcspiaci szereplőket alapvetően befolyásolták a tavaszi fagyok, illetve a nyári aszály, a csonthéjas gyümölcsök esetében nem ritka az akár 50-70 százalékos terméskiesés.

A Takarékbank előrejelzése szerint a magyar agrár-élelmiszeripar idei évét a szeptemberi-októberi fejlemények jelentősen befolyásolhatják. A piaci szereplők kismértékben tartanak a negyedik járványhullámtól, de a hazai magas átoltottság miatt nem számítanak erősebb keresletcsökkenésre - írták az elemzésben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Takarék AgrárTrend Index - Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrár Üzletágának ügyvezető igazgatója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást