A belföldi értékesítési árak 11,8, az exportértékesítési árak 8,8 százalékkal nőttek áprilisban az egyévvel korábbiakhoz viszonyítva. Az ipari termelői árak áprilisban átlagosan 9,8 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 1,6, az exportértékesítés árai 0,1, az ipari termelői árak összességében 0,6 százalékkal emelkedtek.
Az áremelkedés ütemét a forint euróval szembeni gyengülése, valamint a nyers- és alapanyagok drágulása befolyásolta
- tette hozzá a KSH.
A belföldi értékesítés árai átlagosan 11,8 százalékos emelkedése a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árainak 12,4 százalékos és a 31 százalékos súlyú energiaipari árak 10,8 százalékos emelkedéséből eredt.
A termelői árak belföldi emelkedését a vegyipari termékek árának 32,6 százalékos és azt olajipariak 53,4 százalékos emelkedése húzta fel. A járműiparban 2,6 százalékos volt a belföldi termelői árak emelkedése, a számítógépek és elektronikai termékek ára 2,4 százalékkal nőtt, az élelmiszeripari árak 3,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A gyógyszeriparban 2,0 százalékkal a gumiiparban 5,8 százalékkal, a gépiparban 2,9 százalékkal nőttek a termelői árak.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön
az energiatermelő ágazatokban 18,2 százalékkal,
a további feldolgozásra termelő ágazatokban 11,3 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 3,7 százalékkal nőttek a termelői árak. A fogyasztási cikkeket gyártói átlagosan 2,7 százalékkal, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek gyártói 7,0 százalékkal emelték az áraikat.
Az ipari exportértékesítési árak 8,8 százalékos növekedésén belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 6,4 százalékos, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban 65,6 százalékos volt a drágulás a világpiaci árak emelkedésének, a forint gyengülésének, valamint a nyersanyagok árának bázisidőszakban mért visszaesése következtében.
A járműipar forintban számolt exportárai 2,4 emelkedtek, a számítástechnikai és elektronikai termékeké viszont 0,4 százalékkal elmaradtak a tavaly áprilisiaktól.
A vegyipari exportárak 42,8 százalékkal, de a gyógyszeripariak csak 2,1 százalékkal emelkedtek,
az élelmiszerek exportára 7,1 százalékkal volt magasabb.
Az év első négy hónapjában a belföldi értékesítés árai 7,1, az exportértékesítés árai 9,2, az ipari termelői árak összességében 8,5 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!